Maturita na gymnáziách bude ľahšia

Maturita sa sčasti vráti o dva roky dozadu. Gymnazisti už totiž nebudú maturovať z piatich, ale zo štyroch predmetov.

22.08.2006 23:00 , aktualizované: 23:49
debata

Prírodovedný si voliť nemusia. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú vydal minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Zrušil tým zmeny, ktoré len pred dvoma rokmi do maturitných skúšok zaviedol jeho predchodca z KDH Martin Fronc.

Časť učiteľov úpravy v maturitách privítala. Podľa riaditeľky gymnázia na Školskej ulici v Moldave nad Bodvou Jany Fulínovej boli gymnazisti v nevýhode, lebo študenti ostatných škôl maturovali len zo štyroch predmetov. „Pritom sa rovnako hlásili na vysoké školy,“ dodala Fulínová.

Učiteľka Mária Smreková z 1. súkromného gymnázia v Bratislave zase zrušenie povinne voliteľného prírodovedného predmetu nepovažuje za šťastné, hoci uznala, že nová maturita je náročná. „Študenti nebudú musieť robiť logické operácie. Zatiaľ nemáme taký predmet, ktorý by to od nich vyžadoval, aj keď sa hlásia na právo či dejiny umenia,“ vysvetlila.

Mikolaj zmeny odôvodnil tým, že na prípravu piatich predmetov študenti potrebovali viac času, preto v druhom polroku posledného ročníka vymeškávali veľa hodín. Aby splnili požiadavky novej maturity, vyberali si často aj tie ľahšie. „Nevýhodou bolo aj to, že žiak si nemohol vybrať tie predmety, ktoré požadovala vysoká škola na prijímačkách,“ uviedla jeho hovorkyňa Viera Trpišová.

Podľa nových pravidiel sa bude na ústnych skúškach pri hodnotení prihliadať aj na predchádzajúce študijné výsledky podobne, ako to bolo pred spustením novej maturity. Minister sa chystal už v tomto roku zaviesť aj nový test zo slovenského jazyka, ktorý nebol odskúšaný. V poslednej chvíli to však zastavil. V budúcom roku sa tak uskutoční len generálna skúška a naostro budú test písať až ďalší maturanti.

Exminister Fronc tvrdí, že väčšina úprav ide proti novým maturitám, ktoré mali priniesť objektívne skúšanie a možnosť porovnať výsledky študentov z rôznych škôl. „Aj preto sa pri ústnej skúške hodnotila len odpoveď na maturitné otázky,“ spresnil. Podľa Fronca mal povinný prírodovedný predmet svoj zmysel. „Gymnazisti by mali mať všeobecný prehľad, nielen v humanitnej, ale aj v tejto oblasti,“ myslí si Fronc.

Podľa učiteľky na gymnáziu v Čadci Márie Majákovej však bolo päť predmetov pre žiakov priveľa. Podobný názor má aj riaditeľ Gymnázia L. Novomeského v Bratislave Norbert Kyndl. „Učebné plány neboli nachystané na päť predmetov, ale na starý systém štyroch,“ konštatoval Kyndl. Za správne považuje, že sa bude robiť generálna skúška zo slovenčiny, pretože sa vlastne nevie, čo treba žiakov skúšať.

Podobný názor má aj riaditeľka Evanjelického gymnázia v Tisovci Helena Pašiaková. „Test by mal byť taký, aby sa žiak v ňom prejavil a nielen krúžkoval správne odpovede,“ myslí si Pašiaková.

Zmenu vyhlášky o maturitných skúškach chystal už minister László Szigeti (SMK), nestihol ju však podpísať. Minister Mikolaj chystanú novelu pred vydaním upravil. Ide v poradí už o druhú novelu nových maturít. Medzi schválenými zmenami je aj to, že testy z matematiky už nebudú musieť všetci žiaci písať po slovensky, ale budú aj v jazyku národnostných menšín.

debata chyba