Znalec: Na zariadení pre sudcov sa nešetrilo

Predraženie nábytku vo vilkách špeciálnych sudcov v Pezinku potvrdil znalecký posudok, ktorý si nechalo vypracovať ministerstvo spravodlivosti. Kým predchádzajúce vedenie rezortu aj s dodávateľskou firmou tvrdia, že ceny zariadenia sú v poriadku, podľa znalca sa vo viacerých prípadoch dalo nakupovať aj oveľa lacnejšie. Na základe posudku teraz ministerstvo zvažuje ďalšie právne kroky voči zodpovedným pracovníkom.

13.10.2006 07:41
Vilky sudcov Foto: ,
Znalecký posudok potvrdil predraženie nábytku vo vilkách.
debata

Veľké cenové rozdiely znalec zistil najmä pri drevenom nábytku, stoličkách či stoloch. Napríklad nočný stolík, za ktorý ministerstvo zaplatilo vyše 8-tisíc korún, by sa dal podľa posudku zohnať za dve tisícky. Skriňu za takmer 25-tisíc korún ohodnotil na jedenásťtisíc. Kancelársku stoličku, ktorá ministerstvo vyšla na osemtisíc, našiel znalec v predaji za 1 100 korún. „Cenu stanovujem podľa výskytu identického výrobku na trhu,“ uvádza sa v posudku. Sedaciu súpravu podobnú tej, za akú dalo ministerstvo 75-tisíc korún, možno podľa neho kúpiť za necelých 50-tisíc korún.

Ceny za vybavenie kúpeľní, v ktorom je zahrnutá aj WC kefa za 1 600 korún, sú podľa výsledkov skúmania znalca Tomáša Trebulu vzhľadom na použité materiály primerané. Faktom však zostáva, že viaceré časti vrátane WC kefy sa na trhu dajú kúpiť aj lacnejšie. Iba antikorový dávkovač na mydlo napríklad vyšiel ministerstvo na tri tisícky.

Kým podľa údajov dodávateľskej firmy Kelcom z Liptovského Mikuláša zaplatilo ministerstvo za zariadenie bytov spolu takmer 8,5 milióna korún, znalec jeho hodnotu vyčíslil na 4,1 milióna. V zozname vecí preverených znalcom však chýbajú kuchynské spotrebiče ako chladnička, elektrická rúra, plynová platňa a ďalšie.

Vybavenie viliek pre špeciálnych sudcov mal za minulého vedenia rezortu na starosti vtedajší šéf služobného úradu Július Fekiač. Ten považuje ceny zariadenia viliek za primerané. Podľa Fekiača nemožno dodávku nábytku vyrobeného z väčšej časti na mieru porovnávať s jednorazovým náhodným výberom v komerčnej sieti. Fekiač v súčasnosti pracuje v Centre právnej pomoci, ktoré spadá pod ministerstvo.

Firma Kelcom, ktorá bola poverená výstavbou a zariadením viliek, tvrdí, že jej ceny boli nižšie ako tie, čo evidujú ministerskí úradníci. Svedčí o tom aj porovnanie podkladov z ministerstva a zmluvných cien od dodávateľa Kelcomu, ktoré firma redakcii poskytla. V znaleckom posudku je však zohľadnená aj cena montáže a odhad nákladov za prepravu tovaru.

Uvedenú firmu ministerstvo vybralo bez verejnej súťaže. Šéf bratislavskej pobočky spoločnosti je navyše bratom pracovníka ekonomickej sekcie rezortu spravodlivosti. Potvrdil to aj generálny riaditeľ firmy Kelcom, ktorá sa neskôr premenovala na Quadriq, Pavel Vrbičan. „Je pravda, že na ministerstve spravodlivosti pracuje brat Františka Guláša, ktorý je manažérom všetkých projektov našej spoločnosti v regióne Bratislavy. Nemám však informáciu, že by sa jeho pracovná náplň na ministerstve dotýkala dojednania zmluvných podmienok našich projektov.“ Podľa zistení Pravdy však bol pracovník ekonomickej sekcie ministerstva Jozef Guláš do projektu priamo zapojený. Existujú o tom aj písomné záznamy.

debata chyba