Lexa si chce očistiť meno v zahraničí

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivan Lexa chce po oslobodení z posledného zo štrnástich obvinení očistiť svoje meno aj v zahraničí na súde v Štrasburgu.

29.10.2006 20:39
Ivan Lexa Foto: ,
Ivan Lexa
debata

Zatiaľ nespresnený postup zvažuje aj proti slovenských orgánom. V rozhovore pre ČTK okrem toho povedal, že o návrate do politiky zatiaľ neuvažuje.

„Po ôsmich rokoch som už mesiac človek, ktorý nemá advokáta, lebo ho nemá mať prečo. Teraz si musím dať do poriadku svoje veci v oblasti osobného, rodinného, ale i podnikateľského života,“ povedal Lexa.

Lexa má zatiaľ podané dve sťažnosti na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. „Sú tam už viac rokov, ale nemali sme dostatok času sa tomu venovať. Som presvedčený, že v nich musíme byť úspešní,“ myslí si Lexa. V obidvoch podaniach o údajnom porušení ľudských práv sa súdi o symbolické jedno euro. Sťažuje sa v nich na údajnú neprípustnú väzbu za skutok, ktorý bol amnestovaný a na údajné marenie možnosti spravodlivého procesu.

Na Slovensku premýšľa o zatiaľ nespresnenom postupe aj voči slovenským orgánom, peniaze pre seba ale vysúdiť vraj nechce. Uvažuje však, že by ich vysúdil pre nejakú mimovládnu organizáciu zaoberajúcu sa posilňovaním právneho štátu. „Cieľom je, aby sa už nikdy neopakovalo proti žiadnemu občanovi podobné správanie sa štátu, ako bolo realizované voči mne osem rokov,“ uviedol Lexa.

Napriek oslobodeniam sa bývalý poslanec HZDS, ktoré sa v lete vrátilo po ôsmich rokoch do vlády, nechce znovu púšťať do politiky. „Musím si, ľudovo povedané, vylízať rany. Po ôsmich rokoch dramatického obdobia života so všetkými dopadmi na môj osobný a najmä rodinný život vylučujem, že by som sa v reálnom čase zapojil do politického života,“ povedal.

Muž, ktorý bol pre časť politikov a verejnosti symbolom najhoršieho zneužívania moci, tvrdí, že všetky obvinenia proti jeho osobe boli vymyslené a mali slúžiť politickým cieľom bývalých vládnych strán, najmä kresťanských demokratov (KDH).

Posledným zo 14 prípadov, v ktorých bol Lexa obvinený, bol údajný návod na vraždu policajta Róberta Remiáša. Ten mal robiť spojku so svedkom únosu syna exprezidenta Michala Kováča z roku 1995 Oskarom Fegyveresom. Prokuratúra však stíhanie zastavila s tým, že skutok sa nestal.

Hoci Lexa na súdoch vyhral všetky kauzy, jeho oponenti poukazujú na to, že nebolo možné vyšetriť údajné zavlečenie Michala Kováča mladšieho do cudziny, z ktorého bol Lexa obviňovaný. Prípad vraj navyše súvisí aj s vraždou Remiáša. Na prípad sa vzťahujú amnestie, ktoré udelil v roku 1998 vtedajší premiér Vladimír Mečiar. O ich zrušenie sa nedávno v parlamente už piatykrát neúspešne pokúsilo teraz opozičné KDH.

Lexa sa k amnestiám vyjadrovať nechcel. „Mne vôbec neprislúcha komentovať amnestie. Ja som žiadnu nepýtal, ani som nedostal,“ povedal. Tvrdí však, že bývalé ministerstvo vnútra aj napriek platným amnestiám protizákonne pokračovalo vo vyšetrovaní prípadu.

Samotné obvinenie z organizovania únosu Lexa rovnako ako všetky ostatné obvinenia odmieta a považuje ich za vykonštruované. „Z pohľadu dôkaznej situácie to bol jeden z najmizernejších prípadov,“ povedal.

debata chyba