Vláda odvolala Záhumenského

Vláda v stredu formálne odvolala z funkcie štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Mariana Záhumenského. Ten sa svojho postu vzdal minulý týždeň po kritike opozície a médií, ktoré mu vyčítali kontroverzné dotácie na pestovanie tabaku, ako aj spornú poľovačku na jeleňa. Záhumenského nástupca zatiaľ nie je známy.

08.11.2006 12:47
Marian Záhumenský Foto:
debata

Záhumenský sa po odchode z funkcie vráti do parlamentu ako poslanec za vládny Smer-sociálna demokracia. Získa aj odstupné vo výške troch mesačných platov. Napriek kritike opozície si v minulosti nepripúšťal žiadne pochybenie a svoj odchod zdôvodňoval útokmi na svoju osobu.

Opozícia vyzvala štátneho tajomníka na odchod z vládnej funkcie po tom, čo ministerstvo pôdohospodárstva zmenilo pravidlá na poskytovanie dotácií na pestovanie tabaku. Podľa nových pravidiel mala získať o 4,4 milióna korún viac aj spoločnosť Agrocontract Mikuláš, kde je Záhumenský akcionárom. Podľa bývalého ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona Záhumenský zmenu pravidiel sám navrhol.

Štátny tajomník sa bránil tým, že mal na vyššie dotácie nárok, pretože odkúpil kvóty na pestovanie tabaku od inej firmy. Pôvodné pravidlá však dokúpené kvóty neumožnili započítať, čo bolo podľa Záhumenského protiprávne. Štátneho tajomníka sa vtedy zastal aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS) a premiér Robert Fico. Kritika Záhumenského sa však ešte vystupňovala, keď denník Plus jeden deň Záhumenského obvinil, že poľoval zadarmo na vzácneho jeleňa, hoci štátne lesy obvykle za povolenie na takýto odstrel vyberali 300.000 korún.

debata chyba