Komunistov povedie 29-ročný Hrdlička

25.11.2006 18:53
Jozef Hrdlička
Jozef Hrdlička, predseda KSS. Autor:

Komunistickú stranu Slovenska, ktorá po júnových voľbách vypadla z parlamentu, povedie 29-ročný Jozef Hrdlička. Rozhodli o tom delegáti snemu strany. Hrdlička nahradil dlhoročného šéfa KSS Jozefa Ševca, ktorý po volebnom neúspechu odstúpil spolu s celým vedením.

„Voličov si chceme získať dôslednou ľavicovou politikou. Naším vzorom je Komunistická strana Čiech a Moravy, s ktorou chceme úzko spolupracovať,“ vyhlásil Hrdlička. Pod jeho vedením sa vraj strana sústredí na zbližovanie s ostatnými ľavicovými stranami.

Hrdličku podporilo v hlasovaní 125 zo 163 prítomných delegátov snemu. Proti nemu sa vyslovilo 23 zástupcov KSS a 15 sa zdržalo hlasovania.

Napriek tomu, že Hrdlička je mladší ako väčšina politikov, patril už v minulosti medzi popredných funkcionárov strany, ktorá sa otvorene hlási k totalitnému režimu pred rokom 1989. V júnových voľbách kandidoval ako podpredseda strany z druhého miesta za Ševcom.

Komunisti vo voľbách neprekročili päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu. Vo voľbách získali 3,88 percenta hlasov, zatiaľ čo pred štyrmi rokmi pre nich hlasovalo viac ako šesť percent voličov.

KSS vznikla v roku 1991. Rovnaký názov mala pred nástupom demokracie slovenská zložka bývalej KSČ. Pôvodnú KSS však začiatkom 90. rokov ovládli reformní komunisti v čele s Petrom Weissom a pretransformovali stranu na Stranu demokratickej ľavice (SDĽ). Tá nakoniec pred rokmi splynula so Smerom súčasného premiéra Roberta Fica.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku