Podnikateľ Majský je vo väzbe

01.12.2006 14:27, aktualizované: 17:37
Jozef Majský
Jozef Majský v doprovode kukláčov. Autor: ,

Podnikateľ Jozef Majský obžalovaný z tunelovania skrachovaných nebankových subjektov BMG a Horizont pôjde do väzby. Dôvodom je, že nebol na adrese, ktorú uviedol úradom. Rozhodol o tom v piatok Špeciálny súd v Pezinku. Majského zadržala polícia vo štvrtok podvečer po tom, čo na neho Špeciálny súd vydal zatykač.

„Sudca vzal obžalovaného do väzby (…). Väzba začala plynúť vo štvrtok,“ povedala hovorkyňa Špeciálneho súdu Katarína Kudjáková. Polícia Majského zatkla, pretože sa nezdržiaval na svojej bratislavskej adrese. Údajne sa nachádzal na svojom ranči v Obyciach neďaleko Zlatých Moraviec.

„Postup je celý nezákonný,“ povedal novinárom Majský, ktorého zo súdnej siene vyprevadil pol tucet maskovaných a ozbrojených policajtov.

Rozhodnutie súdu považuje za nezákonné aj Majského advokát Peter Filip, ktorý voči nemu podal sťažnosť. Podľa Filipa bola v trestnom konaní zaznamenaná nielen bratislavská adresa, ale aj adresa Majského v poľovnom revíre nad obcou Obyce. „Pred rozhodnutím o vydaní zatýkacieho rozkazu bol súd informovaný mnou aj rodinným príslušníkom, kde sa Majský nachádza,“ dodal Filip.

Súd Majského väzbu zdôvodnil aj tým, že si neprevzal súdne zásielky. „Tieto rozhodnutia mu ani nebolo potrebné doručovať, všetky rozhodnutia boli doručené mne,“ povedal Filip. Dodal, že išlo napríklad o rozhodnutie o uložení pokuty 50-tisíc korún, ktorú dostal Majský na poslednom pojednávaní za to, že sa údajne riadne neospravedlnil.

Majský v 90. rokoch ovládol niekoľko strojárskych podnikov a vraj mal blízko k niektorým vrcholovým politikom. Podľa obžaloby v roku 2002 spolu s Patrikom Pachingerom a Dávidom Brtvom nezákonne vybral zo skrachovaných nebankových spoločností asi 800 miliónov korún, za čo im hrozí 15 rokov väzenia. Proces pres Špeciálnym súdom je momentálne odročený na neurčito, lebo sa čaká na rozhodnutie Najvyššieho súdu o sťažnosti Majského proti uvaleniu poriadkovej pokuty.

Polícia zatkla Majského najprv v októbri 2002 a súd ho následne poslal do väzby. Po prepustení ho zadržali v januári nasledujúceho roku v Česku a vrátil sa do väzby. V cele zostal s malou prestávkou až do augusta 2004, keď ho generálny prokurátor Dobroslav Trnka prepustil na slobodu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku