Valentovičovi sa rozpadá tím

Kroky ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča kritizujú nielen opoziční poslanci a súkromní poskytovatelia, ale čoraz viac aj autori koncepcie zdravotníctva, s ktorou Smer vyhral voľby. Viacerí z nich už nechcú mať so Smerom nič spoločné. Prekáža im nielen neplnenie jednotlivých sľubov, ale aj to, že do realizačného tímu ministerstva sa nikto z nich nedostal.

09.12.2006 06:00
Ivan Valentovič Foto:
Ivan Valentovič
debata

„Je neštandardné, aby sa nikto z ľudí, ktorí pripravovali koncepciu zdravotníctva, na jej realizácii nepodieľal,“ uviedol jeden z autorov Ľudevít Martinec.

„Na koncepcii zdravotníctva pracovalo dvadsaťpäť ľudí, z nich len jeden človek pracuje v rezorte. Inak na ministerstve ostali len ľudia, ktorí pracovali na reforme bývalého ministra Zajaca,“ hovorí jeden z autorov koncepcie Ivan Bielik. Tvrdí, že veľká väčšina ľudí z tímu nesúhlasí s krokmi ministra zdravotníctva. „Pretože to, čo sa dnes deje, nemá nič spoločné s našimi predstavami,“ do­dal.

„Je v kompetencii ministra zostaviť si svoj vlastný tím, zložený z odborníkov, ktorí sa stotožňujú s jeho zámermi a u ktorých má plnú dôveru v ich odborné schopnosti,“ reagovala hovorkyňa rezortu Silvia Balázsiková. Ako dodala, spomedzi odborníkov si minister nevyberá na základe ich sympatií či antipatií voči bývalému ministrovi, ale na základe odbornosti.

S polročným pôsobením ministra je však „menej spokojný“ aj prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. „Nerealizuje sa to, čo sa predsavzalo,“ tvrdí. Komora je nespokojná napríklad s rozhodnutím zvýšiť platby štátu o percento len na štyri mesiace. „Nerieši sa ani ohodnotenie zdravotníkov tak, ako to bolo pred voľbami sľúbené,“ dodal Dragula.

Ďalší z autorov Milan Kamenský síce pracuje ako ministrov poradca, aj jeho však prekvapil návrh ministerstva povinne poistiť vo verejnoprávnych poisťovniach štátnych poistencov. „Nie je to v súlade ani s koncepciou, ani s programovým vyhlásením vlády. Neviem, odkiaľ sa to vzalo,“ povedal.

Na nesúlad súčasných krokov ministra s predvolebnými sľubmi však poukazujú viacerí tvorcovia predvolebného programu Smeru. „Neplní sa to,“ zhodne tvrdia Karol Jarábek aj Ľudevít Martinec či Peter Kvasnica. Ide nielen o návrh povinne poistiť štátnych poistencov vo verejnoprávnych poisťovniach, ale aj o záchranky či neplnenie navrhovanej liekovej politiky.

Valentovič však chce realizovať svoju predstavu. „Ako minister zdravotníctva má právo vniesť do činnosti rezortu svoje myšlienky a realizovať ich tak, aby bolo napĺňané programové vyhlásenie vlády a aby sa zdravotná starostlivosť na Slovensku skvalitnila,“ dodala Balázsiková.

Ministrovi tiež vyčítajú, že nerieši tie najhorúcejšie problémy, ako napríklad dofinancovanie zdravotníctva. Pritom Robert Fico počas štrajkov zdravotníkov doslova prosil, aby vydržali s tým, že hneď, ako sa dostane do vlády, bude to okamžite riešiť. „Nie sme spokojní s rýchlosťou krokov. Ešte sme trpezliví, ale keď sa veci nepohnú, budeme musieť reagovať,“ dodal šéf lekárskej komory.

Balázsiková však tvrdí, že rezort za uplynulé mesiace z Programového vyhlásenia vlády urobil pomerne veľa. „Ide napríklad o zrušenie poplatkov, zníženie DPH na lieky a zdravotnícke pomôcky, zrušenie existujúcej formy ročného zúčtovania poistného, zvýšenie odvodov za poistencov štátu zo štyroch na päť percent obmedzenie prevádzkových nákladov zdravotných poisťovní na štyri percentá. Rozpracované sú napríklad účet na úhrady osobitne finančne náročných výkonov, rajonizácia, optimalizácia siete zdravotníckych zariadení, nový systém ročného zúčtovania poistného,“ dodala.

debata chyba