Novým riaditeľom STV je Radim Hreha

Novým riaditeľom Slovenskej televízie sa stal 53-ročný odborník na digitalizáciu Radim Hreha. Rozhodla o tom Rada STV. Hreha získal v 15-člennej rade deväť hlasov, zvyšných šesť bolo neplatných. Funkčné obdobie nového riaditeľa bude päť rokov. Hrehovi stačilo v závere voľby získať namiesto desiatich osem hlasov, čo umožnila novela zákona.

11.12.2006 14:42 , aktualizované: 17:36
Radim Hreha Foto:
Radim Hreha, odborník na digitalizáciu a riaditeľ STV.
debata

„Dúfam, že sa televízii navráti dôvera spoločnosti, legitimita a začne plniť svoje poslanie,“ povedal Hreha novinárom krátko po zvolení. Vo svojom projekte, ktorého oponentom bol hlavný analytik Českej televízie Nikolaj Savický, zdôrazňoval hlavne rozvoj pôvodnej tvorby.

Očakávaný výpadok príjmov televízie vo výške 300 miliónov korún chce Hreha vyriešiť v spolupráci s vládou. Koncesionárske poplatky, ktorá v súčasnosti predstavujú 100 korún, by chcel v budúcnosti navyšovať o medziročnú infláciu. V legislatívne chce tiež dosiahnuť, aby mali verejnoprávne médiá svoj priestor po spustení digitálneho vysielania. Po digitalizácii vysielania plánuje spustiť aj nový spravodajský okruh i vzdelávací kanál STV pre mládež.

Víťaz hlasovania žije v súčasnosti v susednom Česku. Hreha, ktorý sa narodil v moravskom Kyjove a od piatich rokov žil v Košiciach, je napríklad poradcom riaditeľa Českej televízie Jiřího Janečka.

Keďže Hreha v minulosti pôsobil aj vo verejnoprávnej Českej televízii, chce sa inšpirovať projektom vyhodnotenia programov, ktorý sa má premietnuť do úspor. S vedením ČT chce spolupracovať aj v ďalších oblastiach.

Médiá špekulovali, že spomedzi troch kandidátov mal práve Hreha sympatie vládneho Smeru-SD. Ako favorit sa ukázal už v októbrových voľbách, kedy získal najviac – šesť hlasov. Hreha porazil v hlasovaní výkonného riaditeľa STV Branislava Zahradníka (SDKÚ-DS) a bývalého šéfa kreatívneho centra televízie Markíza Romana Liptáka.

Do posledného hlasovania druhého kola sa dostal sám so ziskom ôsmich hlasov, potrebných bolo šesť. Jeho najsilnejší protikandidát Zahradník nepostúpil s piatimi hlasmi, Lipták nezískal ani jeden. Štvrtý kandidát producent Patrik Pašš, ktorý mal bojovať o kreslo riaditeľa, sa počas víkendu kandidatúry vzdal.

Nového riaditeľa STV hľadala od júlového odchodu Richarda Rybníčka do českej Febio TV. V prvých voľbách riaditeľa na jeseň tohto roku sa nepodarilo získať desať hlasov rady žiadnemu kandidátovi. Išlo o prvú voľbu riaditeľa radou, doteraz ho vyberal parlament.

**====== Profil Radima Hrehu ======

**

Nový generálny riaditeľ verejnoprávnej Slovenskej televízie Radim Hreha v súčasnosti podniká ako externý mediálny poradca, pričom medzi jeho klientov patria aj manažéri z nemediálnej sféry. Žije v Českej republike. Za šéfa televízie ho dnes zvolila Rada STV.

Päťdesiattriročný Hreha začiatkom tohto roka krátko pracoval v Českej televízii ako riaditeľ sekretariátu šéfa televízie. Je považovaný za odborníka na digitalizáciu televízneho vysielania. Zakladal internetový portál Česká média.

Vymenovanie Hrehu do funkcie v Českej televízii sa nepáčilo predsedovi Televízneho filmového zväzu, hercovi a moderátorovi Janovi Krausovi. Pohrozil dokonca, že z televízie odíde so svojím divácky úspešným projektom Uvolněte se, prosím. Nakoniec televíziu opustil v júni Hreha.

Hreha sa už v prvých voľbách riaditeľa STV v októbri zaradil medzi favoritov, keď získal spomedzi kandidátov najviac hlasov. Referencie na post šéfa STV mal od riaditeľov Českej televízie a Českého rozhlasu Jiřího Janečka a Václava Kasíka. V médiách sa tiež objavili špekulácie, že Hreha mal sympatie vládnej strany Smer-SD.
Hreha sa ako riaditeľ televízie chce snažiť o obnovenie služby STV verejnosti. Akcentuje pritom úlohu STV ako lídra digitalizácie.

Vizitka Radima Hrehu:

Dátum narodenia: 7.júna 1953, Kyjov, ČR
Trvalé bydlisko: Český Krumlov
Vzdelanie: vysokoškolské – Vysoká škola technická Košice

Predchádzajúce pôsobiská:
. riaditeľ sekretariátu Generálneho riaditeľa Českej televízie (február – jún 2006)
. riaditeľ a konateľ spoločnosti Česká média (október 2001 – január 2006)
. vrchný mediálny analytik spoločnosti CEPRA Praha (október 1998 – 2001)
. obchodný námestník riaditeľa pobočky Pragobanky (január 1997 – september 1998)
. riaditeľ a konateľ spoločnosti Služby mesta Český Krumlov (1996)
. koncepčný ekonóm Úradu mesta Český Krumlov (marec 1994 – december 1995)
. riaditeľ závodu Drobný tovar Košice ( 1988 – 1994)
. vedúci autoservisu, Košice (1983 – 1988)
. vedúci zásobovania, Hutné stavby Košice (1978 – 1983)

Jazykové znalosti: angličtina, ruština
Rodinný stav: ženatý, má dve deti syna Radima (1979) a dcéru Ivanu (1983)

debata chyba