Fio bankaFio banka

V nemocniciach zrušia šesťtisíc lôžok

Nemocnice prídu o vyše šesťtisíc lôžok, nijaká nemocnica však nezanikne. To je záver komisie na ministerstve zdravotníctva, ktorá takmer tri mesiace pracovala na analýze siete nemocníc. Minister Ivan Valentovič chce výsledky zverejniť až na budúci týždeň, Pravde sa ich podarilo získať skôr.

14.12.2006 04:42
Nemocnica Foto:
V nemocniciach zrušia šesťtisíc lôžok
debata

Najviac lôžok by podľa komisie mali zrušiť nemocnice v Prešovskom kraji, takmer dvetisíc. Z toho prebytočných 880 lôžok má byť na pľúcnych oddeleniach v tatranských liečebniach. Naopak, najmenej by sa zmeny počtu postelí mali dotknúť Bratislavského kraja, kde by malo zaniknúť zhruba 80 lôžok. Dnes je na Slovensku 37-tisíc lôžok. Nezruší sa však ani jedna nemocnica. Potvrdil to aj jeden z členov komisie Ivan Kamenský. „Nemáme to v úmysle,“ dodal.

Minister však nemôže počítať s tým, že na zrušení lôžok ušetrí a získa tak viac peňazí. Zdravotné poisťovne sa totiž zaviazali, že peniaze zo zrušených lôžok alebo oddelení ostanú v nemocniciach.

„Zdroje sa nenavŕšia, len sa v rámci jednotlivých nemocníc inak prerozdelia,“ potvrdil ďalší člen komisie, prezident Združenia zdravotných poisťovní Igor Dorčák.

Nie všetci zdravotníci si tak finančne prilepšia, ako im sľubovala vláda, časť z nich môže dokonca prísť o prácu. „Inými slovami, tí čo zostanú, budú mať viac peňazí,“ dodal Dorčák. Nemocnice sa však už dnes sťažujú na nedostatok personálu. Niektoré zrušené oddelenia sa môžu zmeniť na iný typ, napríklad na sociálne lôžka. Tých je totiž nedostatok. „Zmení sa však zdroj ich financovania, peniaze by nešli zo zdravotných odvodov, ale napríklad z rezortu sociálnych vecí,“ dodal Dorčák.

Analýza totiž ukázala, že v nemocniciach je dosť pacientov nie zo zdravotných, ale skôr zo sociálnych dôvodov. Najčastejšie to funguje v prípade starých ľudí, napríklad, ak chcú odísť ich príbuzní na dovolenku a pri chorom nemajú koho nechať. Takýchto prípadov je najviac na interných oddeleniach.

Komisiu prekvapili aj výsledky presunov pacientov medzi jednotlivými krajmi. Vyše 22 percent obyvateľov Trnavského kraja dáva prednosť pred domácimi nemocnicami skôr bratislavským. Práve pohyb pacientov medzi regiónmi do značnej miery ovplyvnil výsledky. Aj to je dôvod, prečo v Bratislavskom kraji napríklad chýba 24 lôžok na gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach.

Minister Valentovič chce zmeny v nemocničnej sieti spraviť v priebehu dvoch, troch mesiacov. Už na budúci týždeň chystá stretnutie s vyššími územnými celkami, ktoré oboznámi s výsledkami. Dorčák si však myslí, že politici ani riaditelia nemocníc šesťtisíc lôžok neznížia. „Ak to nespravia zdravotné poisťovne, tak to neurobí nikto,“ dodal.

Ak hotovú koncepciu odobrí minister, poisťovne by ju chceli do praxe uviesť už od apríla. „A to tak, že s uvedenými oddeleniami neuzavrieme zmluvy. Nemá význam len znížiť počty lôžok, mali by sa rušiť celé oddelenia,“ dodal.

Facebook X.com debata chyba Newsletter