Kaliňák bol vo firme napojenej na miliardy

09.01.2007 09:30
Robert Kaliňák
Minister vnútra Robert Kaliňák Autor:

V dcérskej firme, ktorá v roku 2005 tiež profitovala z tendra na komunikačný systém MOKYS pre ministerstvo obrany za zhruba sedem a pol miliardy korún, pôsobil kedysi aj súčasný minister vnútra Robert Kaliňák.

Podľa obchodného registra sedel Kaliňák v rokoch 2000 až 2002 v dozornej rade spoločnosti Corinex Group. Kaliňákov hovorca Erik Tomáš potvrdil, že v tejto spoločnosti pracoval ako právnik. Corinex je kanadská telekomunikačná spoločnosť, ktorá má na Slovensku svoje zastúpenie ako Corinex Global. Spoločnosť sa stala dodávateľom víťaza verejnej súťaže BAE Systems. Corinex a Corinex Global sú kapitálovo aj personálne prepojené s firmou Corinex Group, kde pôsobil aj Robert Kaliňák.

Podľa informatívneho výpisu z obchodného registra však existuje aj iné prepojenie. Jeden zo spoločníkov advokátskej kancelárie, ktorú Kaliňák zakladal a v ktorej pred zvolením za poslanca pracoval, sedí v dozornej rade spoločnosti Corinex Group, ktorá je priamo subdodávateľom. Spoločníka sa Pravde pre jeho pracovnú zaneprázdnenosť nepodarilo zastihnúť.

Erik Tomáš odmieta spájanie mena ministra vnútra s tendrom na ministerstve obrany. „Počas spomínaného tendra už v tejto spoločnosti nepôsobil. Právne služby neposkytuje vyše päť rokov. Navyše v tom čase bol opozičným politikom, čiže akákoľvek súvislosť je nelogická,“ uzatvára Tomáš.

Okolo tendra, ktorý sa definitívne skončil pred rokom, sa objavilo niekoľko pochybností a na základe podnetu z Najvyššieho kontrolného úradu by sa oň mala zaujímať inšpekcia ministerstva obrany. Druhá firma v poradí, francúzsky Thales, sa sťažovala, že pred posledným kolom ministerstvo oproti pôvodnému zadaniu menilo podmienky, čo je v rozpore so zákonom. Nakoniec súťaž vyhrala firma BAE Systems s ponukou drahšou o viac ako miliardu korún.

Mobilný takticko-komunikačný systém MOKYS by mal pomôcť vojenským veliteľom získať aktuálne informácie z bojiska o počte a polohe jednotiek. Ide o mobilnú sieť, čiastočne namontovanú na automobiloch či inej pohyblivej technike.

Celkovo by systém mal stáť okolo sedem a pol miliardy korún. V minulom roku zaň už ministerstvo vyplatilo 220 miliónov korún.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower bag ružové kvety

Flower bag ružové kvety

28,99
Amore farebné alstromérie

Amore farebné alstromérie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk