Úrady práce povedú neúspešní politici

10.01.2007 07:46
Práca, zamestnanie
Úrady práce budú riadiť neúspešní kandidáti vládnych strán z komunálnych volieb. Autor:

Miesta nových riaditeľov úradov práce obsadia najmä neúspešní kandidáti vládnych strán z decembrových komunálnych volieb. Zo štyridsiatich budúcich šéfov ich v posledných voľbách kandidovalo 21. Najmladší z riaditeľov, ktorých dnes vymenuje vláda, má len 24 rokov. Ide o Mariána Valentoviča, ktorý za Smer neúspešne kandidoval na poslanca Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch.

Valentovič doposiaľ pracoval ako riaditeľ súkromnej firmy a tvrdí, že nie je príbuzný ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča (Smer), iban jeho menovec. Hoci má iba 24 rokov, ministerstvo práce tvrdí, že má dosť skúseností na to, aby viedol úrad.

„Riaditelia budú zodpovední za uskutočňovanie sociálnej politiky a politiky zamestnanosti. Náročné úlohy, ktoré im budú zverené, môžu realizovať iba vtedy, ak majú dostatočnú kvalifikáciu a snahu presadzovať pozitívne zmeny,“ reagovala hovorkyňa Oľga Škorecová.

Na čelo úradu v Prešove sa má dostať Alena Krištofíková, ktorá v komunálnych voľbách kandidovala za Smer. Neúspešní kandidáti SNS a HZDS Peter Nemec a Juraj Cvengroš sa zasa stanú riaditeľmi v Liptovskom Mikuláši a Poprade. Aj na ďalšie miesta sa dostanú ľudia, ktorí neuspeli vo voľbách, najmä zo Smeru.

Podľa Zuzany Wienkovej z Aliancie Fair play musí mať človek vo funkcii šéfa úradu práce aspoň ekonomické vzdelanie a riadiace skúsenosti. „Ak je mnoho z budúcich riaditeľov neúspešnými kandidátmi z komunálnych volieb, vyznieva to navonok ako hromadné uspokojovanie členov a sympatizantov, ktorým sa nepodarilo získať inú funkciu,“ skonštatovala.

Riaditeľom úradu práce v Novom meste nad Váhom sa má stať aj Marián Mesiarik, bývalý poslanec za už neexistujúcu SOP, ktorú založil exprezident Rudolf Schuster. Mesiarik sa netajil tým, že má teraz blízko k Smeru a je politický nominant. Obsadzovanie riaditeľských stoličiek podľa politickej príslušnosti označil za normálne.

„Robilo sa to tak predsa vždy. Nemožno od človeka dosadeného napríklad KDH žiadať, aby presadzoval politiku premiéra Fica. Aj doterajších riaditeľov menovala vláda podľa politického kľúča. Nikto z nich neodišiel dobrovoľne, tak ich treba odvolať,“ vyhlásil.

Takýto postup podľa Wienkovej nie je správny. „Kandidáti by mali spĺňať hlavne odborné kritériá – vzdelanie, skúsenosti z oblasti, v ktorej majú pôsobiť, či manažérske zručnosti,“ povedala. Pripustila však, že politické dosadzovanie úradníkov si nedokázala odpustiť nijaká z doterajších vlád. 

Dvoch z kandidátov na nových riaditeľov úradov práce Smer dosadil už v auguste do Fondu národného majetku. Jána Vaculčiaka do jeho výkonného výboru a Viliama Holevu do dozornej rady. Vaculčiak sa má stať riaditeľom úradu práce v Lučenci a Holeva v Bardejove, kde je zároveň aj okresným predsedom strany Smer. „Aj teraz zastávam dve funkcie a zvládam to. Keď človek chce, dá sa urobiť veľa. Nevidím v tom problém,“ reagoval Holeva.

Okrem bývalých zamestnancov úradov práce, odborárov a politikov bude jedným z riaditeľov úradov aj súčasný šéf nemocnice v Banskej Štiavnici Štefan Šulek. „Mám však skúsenosti aj v sociálnej sfére. Niekoľko rokov som pracoval na úrade práce, aj vo vedúcej funkcii,“ tvrdí.

Výmeny obišli len šiestich riaditeľov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny – vedenie sa zatiaľ nezmení v Starej Ľubovni, Leviciach, Humennom, Galante, Spišskej novej Vsi a Bratislave.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk