O výnimočnej zime s klimatológom M. Lapinom

12.01.2007 10:00, aktualizované: 10:35
Klimatológ Milan Lapin
Autor:

Súvisí tohtoročná mimoriadne teplá zima s globálnymi klimatickými zmenami, alebo je to je to iba rozmar prírody? Na vaše otázky odpovedal vedúci Oddelenia meteorológie a klimatológie, KAFZM, FMFI UK Bratislava Prof. RNDr. Milan Lapin, CSc.

Anglicko a značná časť Európy zažívali dva týždne pred Vianocami nezvyčajne teplé počasie. Podľa britských meteorológov záznamy od januára do novembra 2006 ukazujú, že teploty v strednom Anglicku tento rok boli najteplejšie vôbec.

Rekord v Bratislave spred 46 rokov prekonalo 7. decembra  14,9 stupňa, ktoré meteorológovia popoludní namerali na Letisku M. R. Štefánika. V roku 1960 bolo totiž na tom istom mieste a v tom istom čase „len“ 14,2 stupňa.

Rekordným teplým rokom na svete je zatiaľ rok 1998, keď teplota bola o 0,55 stupňa Celzia vyššia ako priemerných 14 stupňov v rokoch 1961 až 1990.

David Parker z Britského meteorologického úradu upozornil, že záznamy jeho organizácie podporujú nedávne zistenia vedcov Davida Karolyho z Oklahomskej univerzity a Petera Stotta z Britského meteorologického úradu. Tie odhalili prepojenie medzi ľudským správaním a trendom otepľovania.

Väčšina vedcov sa už dnes zhoduje, že priemerné svetové teploty by mohli v budúcom storočí stúpnuť o dva až šesť stupňov Celzia kvôli emisiám skleníkových plynov, napríklad oxidu uhličitému, ktorý sa dostáva do ovzdušia pri spaľovaní fosílnych palív.

 
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku