Truban bude predsedom Špeciálneho súdu

08.02.2007 13:43, aktualizované: 13:54
Súd
Michal Truban bude šéfovať Špeciálnemu súdu Autor: ,

Novým predsedom Špeciálneho súdu, ktorý sa zaoberá najmä organizovaným zločinom a korupciou, sa stane sudca Michal Truban. Doterajší sudca pobočky Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici nahradí súčasného šéfa súdu Igora Králika. Rozhodol o tom minister spravodlivosti Štefan Harabin.

Truban pôsobil na Špeciálnom súde od jeho vzniku. Predtým bol sudcom banskobystrického krajského súdu. Harabin ho do čela Špeciálneho súdu vymenoval napriek tomu, že konkurz na predsedu súdu aj v opakovanom kole vyhral Králik. Minister však mal právo vybrať nového šéfa súdu z prvých troch uchádzačov.

Denník PRAVDA napísal, že Truban v roku 2003 umožnil bez trestu vyviaznuť synovi bývalého odborárskeho bossa Ivana Saktora, ktorého stíhali za drobnú krádež. Syn terajšieho primátora Banskej Bystrice ešte ako 17-ročný podľa súdu v jednom z banskobystrických barov ukradol bundu s mobilom. Napriek uznaniu viny ho však súd nepotrestal. Truban sa v denníku bránil, že verdikt bol v súlade so zákonom a že jeho rozhodnutie nijako nesúviselo s tým, že išlo o potomka odborárskeho prominenta.

Vznik Špeciálneho súdu v roku 2004 presadzoval najmä vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH), podľa ktorého je súd dôležitým nástrojom na boj proti korupcii. Harabin sa naopak netají snahou Špeciálny súd zrušiť, keďže ho považuje za protiústavný. Za zachovanie súdu sa však vyslovil premiér Robert Fico.

Doteraz Špeciálny súd vyniesol niekoľko doživotných trestov za vraždy, ktoré potvrdil aj Najvyšší súd. Nedávno zas na 11,5 roka odsúdil hlavných aktérov skrachovaných nebankových subjektov Horizont a BMG, v súčasnosti sa na súde pojednáva prípad údajnej korupcie košického viceprimátora Eugena Čuňa.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku