Košický Lunik IX čaká veľké sťahovanie

Na košickom rómskom sídlisku Luník IX budú v najbližšom čase sťahovať rómske rodiny. Mesto chce na sídlisku oddeliť menej prispôsobivých obyvateľov od rodín, ktoré za bývanie platia. Tie by mali získať lepšie podmienky. Mesto si od sťahovania sľubuje, že za byty začne platiť viac rodín ako doteraz, uviedla Emília Bujňáková z magistrátu mesta. Mesačne totiž na sídlisku vzniká dlh 600-tisíc korún.

26.03.2007 11:32
Rómovia Foto: ,
Na Luniku IX chcú oddeliť menej prispôsobivých obyvateľov od rodín, ktoré za bývanie platia.
debata

„Byty rozdelíme do troch kategórií, a podľa sociálnej úrovne do nich zaradíme tamojších obyvateľov a prispôsobíme úroveň našich služieb,“ povedala Bujňáková, vedúca sociálneho oddelenia magistrátu. Platiace rodiny by napríklad mohli mať častejšie vodu, ktorá v súčasnosti tečie na sídlisku len štyri hodiny denne. Plán by sa mal zrealizovať v najbližšom čase. Vyše 5500 Rómov býva na sídlisku v bytoch, ktoré patria mestu.

„Ak bude rozdelenie bytov do kategórií znamenať aj odlišnú úroveň služieb, obyvateľov to bude motivovať,“ uviedol farár Jozef Červeň, ktorý už niekoľko rokov vedie miestnu farnosť. Podľa neho už po ohlásení plánu začalo za byt platiť viac rómskych rodín. „Sú tam totiž rodiny, ktoré si môžu dovoliť platiť a boja sa, že ostanú bývať s neprispôsobivými rodinami v zdevastovaných panelákoch,“ dodal Červeň. Podľa neho sa však sťahovanie nezaobíde bez asistencie polície.

Informácia o sťahovaní naopak zaskočila starostu mestskej časti Ladislava Šanu. „Ja o ničom neviem, nepozvali ma na žiadne rokovania, ak tu začnú sťahovať, budeme sa asi brániť súdne,“ povedal.

Zámer rozdeliť Rómov na Luníku IX, kde je najväčšia rómska komunita v strednej Európe, je súčasťou plánu mesta na zníženie dlhu, ktorý vzniká na nájomných bytoch. Na sídlisko presťahovali neplatičov a neprispôsobivé rodiny z viacerých lokalít Košíc, problémy na Luníku IX sa ale doteraz nepodarilo vyriešiť. V štvrti, ktorá má charakter geta, sú bežné čierne odbery elektriny, pred rokmi tu prestali dodávať teplú vodu, čím obyvatelia prišli aj o kúrenie.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy