Fico ochorel, J. Amerika sa odkladá

09.04.2007 19:10
Robert Fico
Premiér Robert Fico Autor:

Premiér Robert Fico odložil cestu do Južnej Ameriky, kam mal odcestovať v pondelok večer večer. Informovala o tom hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová. Zdôraznila, že dôvodom je náhle chrípkové virózne ochorenie premiéra. Nový termín návštevy dohodnú po rokovaní s partnermi, dodala Glendová.

Fico mal v pondelok odcestovať na návštevu Čile, Brazílie a Argentíny. Do vlasti sa mal vrátiť 15. apríla. V Južnej Amerike chcel predovšetkým uplatniť vládou presadzovanú ekonomickú dimenziu zahraničnej politiky.

Na ceste po Južnej Amerike ho mali sprevádzať minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a minister vnútra Robert Kaliňák. Z médií sa cesty mali priamo zúčastniť Slovenská televízia, Slovenský rozhlas a TASR. Zástupcovia súkromných médií túto možnosť nedostali.

Robert Fico  plánoval rokovať s prezidentkou Čile Michelle Bacheletovou, prezidentom Brazílie Luizom Ináciom da Silvom a prezidentom Argentíny Néstorom Kirchnerom najmä o rozvoji dvojstrannej hospodárskej spolupráce. Správa Úradu vlády spomenula ako ďalšie témy aj aktuálne otázky juhoamerickej integrácie, spoluprácu medzi Európskou úniou, Čile a hospodárskym zoskupením juhoamerických štátov, združujúce Argentínu, Brazíliu, Paraguaj, Uruguaj a Venezuelu. Bolívia, Čile, Ekvádor, Kolumbia a Peru majú pridružený a asociovaný štatút.

Fico pôvodne uvažoval aj o návšteve Venezuely, po kritike médií a opozície za kontroverzným vládcom Hugom Chávezom nepôjde. Cestu mu neodporúčal ani minister zahraničných vecí Ján Kubiš. „Ja si myslím, že je to nevhodné. Pozrite sa na vnútropolitický vývoj v krajine, pozrite sa na niektoré tézy, s ktorými sa táto krajina identifikuje,“ povedal v čase, keď hovorkyňa premiéra Silvia Glendová návštevu Venezuely nevylúčila. Ficovi vtedy odporúčal navštíviť Brazíliu a Čile. Naopak, na ceste do Venezuely by nevidel nič zlé predseda zahraničného výboru parlamentu zo Smeru-SD Boris Zala. „Venezuela je taká istá krajina ako každá iná. Vláda vo Venezuele nebola nikým napadnutá, že porušuje ľudské práva. To, že znárodňujú, to je niečo iné,“ vyhlásil v Národnej rade.

S Ficom letí len STV, SRo a TASR

Z médií sa cesty mali zúčastniť Slovenská televízia, Slovenský rozhlas a TASR. Zástupcovia súkromných médií túto možnosť nedostali. Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré poskytol tlačový odbor Úradu vlády SR, zámerom bolo poskytnúť čo možno najširšiu účasť médiám, ktoré by monitorovali program oficiálnych návštev predsedu vlády SR v Čile, Brazílii a Argentíne. „Z bezpečnostného hľadiska týkajúceho sa povolenej hmotnosti v lietadle počas dlhého letu, ako aj z ekonomických dôvodov, ako sú napríklad eliminácia počtu nevyhnutných medzipristátí a tým úspora finančných prostriedkov na čerpanie paliva, letiskové poplatky a podobne, nebolo možné poskytnúť miesto v špeciále viac ako štyrom zástupcom médií,“ uvádza sa v stanovisku.

Tlačový a informačný odbor ÚV SR preto poskytol miesta len zástupcom verejnoprávnych médií – redaktorovi a kameramanovi STV, redaktorom SRo a TASR, aby sa zabezpečilo televízne, ako aj rozhlasové a agentúrne spravodajstvo z cesty predsedu vlády SR v Južnej Amerike. Ďalší zástupcovia médií boli podľa tlačového odboru úradu vlády včas o ceste informovaní a úrad im ponúkol spoluprácu pri zabezpečovaní akreditácie a formalít v prípade záujmu o samostatné monitorovanie programu premiérovej cesty. „Túto možnosť však nevyužili,“ dodáva sa v stanovisku.

Politológ Miroslav Kusý považuje vylučovanie súkromných médií z účasti na oficiálnych zahraničných cestách predsedu vlády za prejav nedôvery k súkromným médiám. Premiér podľa Kusého berie kritiku médií veľmi osobne. Nie je však normálne, aby tak vysoko postavený politik diferencoval medzi novinármi. „Je to príliš jednostranné“. Vo väčšine demokratických krajín je štandardom, že premiér či prezident berie so sebou celú delegáciu predstaviteľov médií. Výber zástupcov médií, ktorí sa zúčastňujú na služobných cestách predstaviteľov štátu je spravidla obmedzovaný v totalitných krajinách. Ak premiér berie na svoje služobné cesty len zástupcov verejnoprávnej televízie a rozhlasu – STV a SRo a štátom dotovanej tlačovej agentúry TASR, môže to viesť k neúplnému informovaniu. Časť médií, napríklad denníky, ktorých redaktori sa priamo nezúčastňujú programu cesty, je tak odkázaná na prevzaté vopred spracované informácie. Ide o šetrenie na nesprávnom mieste, dodal.

Za prejav chýbajúcej koncepcie štátnej mediálnej politiky považuje spôsob informovania o služobných cestách premiéra Samuel Brečka z Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Každá vláda by mala mať koncepciu štátnej mediálnej politiky, ktorá však na Slovensku dlhodobo chýba, upozorňuje. Uprednostňovanie verejnoprávnych médií – STV a SRo pri výbere účastníkov zahraničných ciest premiéra podľa neho vychádza z ich povinnosti protokolárneho spravodajstva. Správy o činnosti vrcholných politických predstaviteľoch štátu musia zaraďovať ako prvé. Súkromné médiá však toto pravidlo dodržiavať nemusia, doplnil Brečka.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
26,99
Irigo aranžmán miska staroružový

Irigo aranžmán miska staroružový

35,99
Perla Cala Frézia Violet

Perla Cala Frézia Violet

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk