László Gyurovszky už nebude poslanec

11.04.2007 13:32, aktualizované: 13:57
László Gyurovszky
Poslanec László Gyurovszky za stranu Most-Híd. Autor: ,

Nedávna výmena na čele opozičnej Strany maďarskej koalície (SMK) vyústila do odchodu bývalého ministra výstavby Lászlóa Gyurovszkého z parlamentu. Svoje rozhodnutia vzdať sa mandátu poslanca oznámil predsedovi poslaneckého klubu SMK Gyulovi Bárdosovi. "Je to jeho osobné rozhodnutie. Zobral som to na vedomie," povedal Bárdos. Gyurovského v parlamente nahradí György Juhász, ktorý bol poslancom už v minulom volebnom období.

Gyurovszky podľa predsedu strany Pála Csákyho naďalej ostáva v strane a na čele základnej organizácie SMK v Šali. Csáky si myslí, že za jeho odchodom nie sú nedávne zmeny vo vedení strany, „skôr sú to osobné dôvody“. 

Gyurovszky patril v SMK k ľuďom blízkym bývalému predsedovi Bélovi Bugárovi, ktorý koncom marca prehral súboj o najvyššiu funkciu v strane s Pálom Csákym. Po jeho nečakanom víťazstve na sneme SMK v Komárne Gyurovsky odmietol kandidovať do vedenia strany. Podľa Bárdosa sa z rovnakého dôvodu pravdepodobne rozhodol aj odísť z Národnej rady. Ostáva však členom SMK. Na jeho miesto v parlamente by mal nastúpiť bývalý poslanec György Juhász.

Štyridsaťšesťročný Gyurovszky zastupoval SMK v parlamente už v rokoch 1998–2002, v nasledujúcich štyroch rokoch viedol ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. V politike začínal bývalý technológ v 90. rokoch v liberálnej Maďarskej občianskej strane, ktorá sa neskôr stala súčasťou SMK.

Výmene predsedu SMK predchádzala nezvyčajne tvrdá kampaň Csákyho, ktorý Bugárovi vytýkal nízku spoluprácu s regionálnymi funkcionármi alebo napojenie na podnikateľskú lobby. Csákyho zasa komentátori spájali s podpredsedom SMK Miklósom Durayom, ktorý čelil kritike pre svoje úvahy o autonómii pre polmiliónovú maďarskú menšinu na juhu Slovenska.

SMK odišla vlani do opozície po osemročnej účasti vo vládach premiéra Mikuláša Dzurindu, v 150-člennom parlamente má strana 20 mandátov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla biely amarylis

Perla biely amarylis

29,99
Sweet červené ruže s gypsophilou

Sweet červené ruže s gypsophilou

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk