Biskup Vrablec ocenil prezidenta Tisa

19.04.2007 09:02
Katolícky biskup Štefan Vrablec
Katolícky biskup Štefan Vrablec Autor:

Katolícky biskup Štefan Vrablec ocenil osobnosť prezidenta vojnového Slovenského štátu a kňaza Jozefa Tisa. Prezident, ktorý pred 60 rokmi skončil za spoluprácu s nacistickým Nemeckom na popravisku, by mal byť podľa neho považovaný za poprednú osobnosť slovenského národa. Biskup to povedal v kázni počas spomienkovej omše za prezidenta Tisa.

„Vážime si jeho osobu a jeho prácu,“ povedal bývalý bratislavsko-trnavský pomocný biskup, ktorý je v súčasnosti na dôchodku. Dodal, že verejná mienka by mala byť k Tisovi spravodlivejšia. „Prajeme si, (…) aby s vďakou bol zapísaný (…) medzi velikášov nášho národa,“ uviedol biskup. Stovky veriacich v preplnenom kostole v širšom centre Bratislavy jeho kázeň privítali potleskom, ktorý je pri slávení omší skôr výnimkou.

DISKUSIA:O procese s Jozefom Tisom a o jeho poprave |

Súčasné vedenie slovenskej rímskokatolíckej cirkvi sa k Tisovi oficiálne skôr nevyjadruje. Po rozsudku smrti v roku 1947 vtedajší biskupi preňho neúspešne žiadali milosť. Na začiatku tohto roka vzbudili rozruch výroky bratislavsko-trnavského arcibiskupa Jána Sokola, ktorý povedal, že si Tisa veľmi váži a o období vojnového režimu hovoril ako o blahobyte. Jeho výroky ostro odsúdili najmä zástupcovia slovenských židov. V 90. rokoch osobnosť Tisa vyzdvihli aj kardinál Ján Chryzostom Korec alebo banskobystrický biskup Rudolf Baláž.

1016

 Čitatelia Pravda.sk mali možnosť v ankete odpovedať na otázku: Bol prezident Dr. Jozef Tiso vojnový zločinec? Podľa respondentov bol kňaz a prezident Tiso vojnovým zločincom, naopak čitateľov s tým nesúhlasí. K otázke sa nevedelo vyjadriť hlasujúcich. Výsledky ankety nájdete TU." .{target:}":[http://www.pravda.sk/ankety.asp?…]

Niektorí historici kladú Tisovi podiel na deportáciách a vyvraždení desiatok tisícov slovenských židov. Iní ho naopak považujú za otca slovenskej štátnosti a mučeníka.

FOTO: ** | Nový pomník Jozefa Tisa** |

Vrablec v kázni tiež privítal, že bývalému prezidentovi nad jeho údajným hrobom odhalili nový, asi dvojmetrový pomník. Do pravdepodobného Tisovho hrobu vrátili pozostatky, na ktorých nechala Spoločnosť Andreja Hlinku preskúmať DNA. Výsledky analýzy by mali dokázať, či ide naozaj o Tisovo telo; známe majú byť o niekoľko dní. Stanislav Májek zo spoločnosti však tvrdil, že na základe nájdených vecí v hrobe si je takmer istý, že ide o autentický hrob popraveného prezidenta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku