Rodinám s deťmi pridajú menej

Tohtoročné zvyšovanie rodičovského príspevku rodiny s malými deťmi takmer vôbec nepocítia. Od septembra totiž dostanú mesačne viac len o 120 korún. Vlani to bol takmer dvojnásobok - zvýšenie vtedy predstavovalo 210 korún za mesiac. Vláda sa pritom v programovom vyhlásení zaviazala rodičovský príspevok postupne zvyšovať tak, aby sa o tri roky aspoň priblížil k minimálnej mzde. Tá dnes predstavuje 7 600 korún mesačne.

31.05.2007 08:13
Deti, rodina Foto: ,
Ilustračné foto
debata

„Rodičovský príspevok sa upravuje na základe zákonom stanoveného valorizačného mechanizmu nastaveného na úpravu životného minima. Keďže v tomto roku sa bude životné minimum zvyšovať o mieru inflácie, teda o 2,9 percenta, súčasná výška rodičovského príspevku 4 440 Sk sa vynásobí koeficientom 2,9. Rodičovský príspevok by mal od septembra dosiahnuť 4 560 Sk,“ potvrdil Pravde tlačový odbor ministerstva práce.

Rezort však dodáva, že na sľubovanom zvýšení príspevku na úroveň minimálnej mzdy už pracuje. „Novým zákonom sa upravia podmienky poskytovania rodičovského príspevku so zreteľom na osobnú starostlivosť rodiča o dieťa tak, aby sa do roku 2010 postupne rodičovský príspevok zvyšoval a priblížil sa k úrovni minimálnej mzdy,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová.

Zvyšovanie podľa nej bude závisieť aj od možností štátneho rozpočtu. Ten pre ministerstvo práce na budúci rok však zatiaľ nevyzerá dobre – podľa prvého návrhu ministerstva financií má totiž rezort práce dostať oproti tohtoročnému rozpočtu o 2,5 miliardy korún menej.

Okrem vyššieho rodičovského príspevku chce ministerstvo navyše už v tomto roku presadiť, aby príspevok patril aj tým rodičom, ktorí dajú svoje dieťa do materskej školy alebo do jaslí. Dnes ak pracujú, dostanú peniaze, len keď sa im o dieťa stará súkromná osoba alebo súkromné zariadenie.

„Cieľom uvedených opatrení je výraznejšie podporiť rodičov starajúcich sa o maloleté deti osobne, ale aj rodičov, ktorí chcú popri tejto starostlivosti vykonávať zárobkovú činnosť. Umožní sa tak rodičom návrat do zamestnania alebo na trh práce v období, ktoré považujú za najvhodnejšie z hľadiska veku dieťaťa a jeho potrieb, ako aj z hľadiska svojho profesionálneho vývoja a rastu,“ zakončila Gogová.

V Nemecku sa vládne strany rozhodli tento problém riešiť strojnásobením počtu miest v jasliach do roku 2013. A zároveň matkám, ktoré sa rozhodnú s deťmi ostať tri roky doma, štát poskytne navyše podporu 150 eur mesačne.

Prijatý plán predpokladá v Nemecku zvýšenie počtu miest v jasliach z terajších 250-tisíc o pol milióna – na 750-tisíc. To má zaistiť miesto v jasliach najmenej pre 35 percent detí do troch rokov, oproti 12 percentám v súčasnosti. Odhadované náklady predstavujú 12 miliárd eur, čo je asi 420 miliárd korún.

Na Slovensku sa zvyšovanie počtu miest v jasliach nechystá.

debata chyba