Z lovu muflónov sa stáva lukratívna záležitosť

03.07.2007 10:35
Muflón, zviera
Muflón. Autor:

Lov muflónov sa na Slovensku stáva čoraz populárnejší. Za odstrel najväčších kusov môže pritom zákazník zaplatiť aj 150.000 korún. Na Slovensku stále rastie počet súkromných, ale aj štátnych revírov, kde muflóny chovajú. Jednou z najúspešnejších oblastí sú zvernice na hornom Gemeri, povedal riaditeľ Lesov SR v Rožňave Arpád Kavečanky.

„Máme vlastný chovný revír, v súčasnosti je tam takmer 100-členné stádo,“ uviedol Kavečanky. Práve na hornom Gemeri bol svojho času zastrelený aj najväčší jedinec v bývalom Československu. Tunajšie planiny Slovenského krasu so skalnatými svahmi totiž pre nich predstavujú ideálne prostredie. Muflóny pritom na Slovensku nie sú pôvodnými zvieratami, dostali sa sem najmä vďaka poľovníkom.

Prvé muflóny, ktoré voľne žijú na Balkáne či Apeninskom polostrove, sa na územie Slovenska dostali ešte v 19. storočí. Na poľovačku ich doviezli hneď do niekoľkých panských poľovných revírov. Tradícia prežila dodnes.

„Záujem o lov muflóna rastie, aj pre stále menší počet revírov, ako je to napríklad u jelenej zveri,“ povedal Kavečanky. Podľa neho je v súčasnosti na Slovensku niekoľko desiatok súkromných a štátnych revírov. Ich počet naďalej stúpa.

Na Slovensko muflóny prichádzajú loviť záujemcovia z Čiech, Rakúska či Nemecka. „K nám zatiaľ najčastejšie prichádzajú lovci zo Slovenska, je tu už dostatočné silná klientela,“ uviedol Kavečanky. Cena odstrelu sa pohybuje od 30.000 korún, kapitálne kusy môžu stáť aj vyše 150.000 korún. Muflóny sú atraktívne pre svoje rohy, ktoré nikdy nezhadzujú. Typické stočené rohy sú ich ozdobou, ale aj zbraňou v súbojoch.
Mäso muflónov nepatrí medzi pochúťky, vôňou a chuťou pripomína baranie mäso. Lovcovi tak ostávajú práve rohy a zážitok z poľovačky. Parádne rohy sú trofejou, a hoci pre lovca muflóny nie sú nebezpečné, samce si dokážu ublížiť. Medzi sebou totiž bojujú prudkým zrážaním. Aj keď údery znášajú dobre, stočené rohy sa im zakliesnia a samce sa nedokážu oddeliť.

Hoci má muflón blízko k ovci, uloviť ho nie je jednoduché. Podľa Kavečankyho sa poľovačka na muflóna vyrovná lovu jeleňa. „Je to športový výkon, niekedy môžete chodiť po revíri aj celý deň a na zviera nenatrafíte,“ uviedol Kavečanky.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk