MF DNES: Slovákov rozdeľuje hon na medvede

Na Slovensku sa množia útoky medveďa na človeka. Ján Mizerák, šéf Štátnej ochrany prírody, je presvedčený, že sa medvede premnožili a treba polovicu, teda štyristo, vystrieľať. Proti zvažovanému vystrieľaniu medveďov sa ostro stavajú Poliaci, píše český denník Mladá fronta Dnes.

05.08.2007 10:15
Medveď hnedý. Foto:
Ilustračné foto
debata

„Počet medveďov v slovenských horách je kritický,“ hovoria lesníci a úradníci na slovenskom ministerstve životného prostredia. Navyše v túto dobu v Tatrách dozrievajú čučoriedky a maliny. Zberači okupujú lesy od rána do večera a prípadov, keď sa ľudia stretnú s medveďom, pribúda. Zvieratá, ktoré sa živila lesnými plodmi, útočia ročne v piatich až desiatich prípadoch.

„Som zdesený. To, čo sa na Slovensku deje, je kampaň zameraná proti medveďom. Horári sa snažia u ľudí vzbudiť paniku, aby ich ministerstvo podporilo a povolilo strieľanie,“ hovorí Robin Rigg, Angličan, ktorý sa výskumom divých zvierat na Slovensku zaoberá už desať rokov.

Poliaci medvede chránia

Spor slovenskej verejnosti už prekročil aj hranice krajiny. Poliaci sa totiž obávajú, že pri takom masovom vystrieľaní by zahynuli aj tie zvieratá, ktoré striedavo žijú na slovenskej a poľskej strane Tatier.

„To, na čo sa Slováci chystajú, je vyhubenie divých zvierat,“ varoval Krzysztof Cudzich, šéf ochrany prírody v obvode nad Morským okom v poľskej časti Tatranského národného parku. V Poľsku medvede chránia, žije ich tam okolo stovky. Poľskí ochranári sú pripravení intervenovať aj pred orgánmi Európskej únie.

„Najlepšie by bolo, keby sme sa so Slovákmi dohodli aspoň na vytýčenie pásu pozdĺž poľských i slovenských hraníc, kde by bolo strieľanie medveďov zakázané,“ povedal pre denník Gazeta Wyborcza Slawomir Mazurek, hovorca poľského ministerstva životného prostredia.

Slovenské úrady však zatiaľ správu o masovom strieľaní divých zvierat popierajú. „Zabiť za rok štyristo medveďov je nereálne. Kým ročne povoľujeme zabitie 70 a viac zvierat, nakoniec však zastrelia nie viac ako štyridsať ročne,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva životného prostredia Dáša Uhliarová.

Ak nie je medveď agresívny, zabiť sa nesmie

Ak medveď nie je agresívny, nemôžu ho lesníci zabiť len tak. „Nesmieme odstreliť medveďa, ktorý má viac ako sto kilogramov, čo je absurdné. Dospelí jedinec váži až tri metráky, takže stokilové sú len mláďatá,“ sťažoval sa slovenskej tlači riaditeľ Slovenského lesníckeho zväzu Imrich Šuba.

„Aby ste najskôr medveďa odvážili a až potom na neho zamierili,“ krútil hlavou aj Ján Gajdoš, ktorý vlani pazúrom medveďa unikol len o vlások.

Tento argument však ochranári neuznávajú. „Horári vždy chceli mať čo najväčšiu trofej. A potom takmer vyhubili všetkých samcov. Samice, ktoré mávajú pod sto kíl, potom zostávali a rovnováha medzi zvieratami bola narušená,“ povedal Rigg a dodal, že problémy sú väčšinou s tzv. kontajnerovými medveďmi, ktorí obchádzajú horské chaty a živia sa odpadkami.

„Lepšie riešenie ako polovicu vystrieľať je uzatvárať koše, aby sa do nich zvieratá nemohli dostať. Alebo ako to robia v Poľsku – stáda oviec chrániť elektrickými obvodmi. S tým sa však od šesťdesiatych rokov na Slovensku nič neurobilo,“ myslí si.

debata chyba