DE: Izidor Počiatek spolupracoval s ŠtB

Izidor Počiatek, otec ministra financií Jána, pracoval za minulého režimu ako tajný spolupracovník Štátnej bezpečnosti (ŠtB) v zahraničnej rozviedke i kontrarozviedke. Uvádza to aktuálne číslo týždenníka Domino efekt (DE) s odvolaním sa na materiály ŠtB spravované Ústavom pamäti národa.

14.08.2007 18:33
ŠtB

Podľa nich mala Počiatka seniora neskôr ŠtB označiť za dvojitého agenta, ktorý sleduje iba osobný prospech. Z materiálov ŠtB tiež podľa fotokópie jedného z nich uverejneného v týždenníku vyplýva, že Verejná bezpečnosť vyšetrovala bližšie nešpecifikovaný trestný čin, ktorý mali spáchať jeho synovia.

Izidor Počiatek podľa DE vstúpil do KSČ v roku 1952, po absolvovaní moskovského Inštitútu medzinárodných vzťahov v roku 1960 sa stal špecialistom na medzinárodné otázky pre krajiny Východu, ktorý ako jeden z mála v Československu ovládal dokonale indonézsky jazyk. Izidora Počiatka zaevidovali ako tajného spolupracovníka 1. Správy ŠtB v Prahe (rozviedka v zahraničí) tesne predtým, ako sa v roku 1961 ujal čerstvo vytvorenej funkcie vedúceho tlačového a informačného centra československej ambasády v Djakarte. Pre postoje z roku 1968 mu odobrali ešte v Djakarte stranícku knižku, v roku 1970 ho vylúčili zo strany, odvolali do Československa a prepustili zo služieb federálneho ministerstva zahraničných vecí. V januári 1973 dosiahol zrušenie blokácie svojej osoby na Odbore pasov a víz za tú cenu, že ako kandidát tajnej spolupráce tentoraz 2. Správy ŠtB (boj kontrarozviedky s vonkajším nepriateľom) pod krytím Jupiter informoval o diplomatoch akreditovaných na ambasáde USA v Prahe. Od tohto momentu mohol opäť cestovať do zahraničia. Dňa 11. marca 1974 preregis­trovali Jupitera na agenta Marec a začal byť využívaný na previerky stykov kolegov a známych (prevažne pracovníkov televízie) s diplomatmi Spojených štátov a západnými novinármi. Potom, keď ho ŠtB od roku 1986 už po druhý raz podozrievala zo spolupráce zo CIA, začala jeho stálu kontrolu. ŠtB zistila, že diplomati Indonézie, s ktorými sa Izidor stretáva, sledujú iba osobný prospech a zaoberajú sa trestnou činnosťou, o ktorej jej agent Marec vedel, ale nijako neinformoval. ŠtB sa rozhodla, že ho presmeruje na menej významné činnosti. A tak sa v roku 1987 z Marca stal (pseudo)agent Taurus s novým zameraním, uvádza DE.

4. mája 1988 bola podľa DE razia v byte Izidora Počiatka. Verejná bezpečnosť vyšetrovala bližšie nešpecifikovaný trestný čin, ktorý mali spáchať jeho synovia Martin a Ján. V priebehu výsluchov sa Izidor Počiatek dekonšpiroval ako tajný spolupracovník. ŠtB to využila ako dôvod, aby sa zbavila agenta, ktorý produkoval priveľké náklady a nebol spoľahlivý. Dňa 6. júla 1988 oficiálne rozviazala spoluprácu, za ktorú od roku 1961 vyplatila 45 000 korún, z toho priamo na odmeny Izidora Počiatka 30 500 korún.

V tom čase však agent Taurus podľa DE rozbiehal vlastný projekt na zvýšenie finančných zdrojov. Využijúc nadštandardné kontakty so zahraničnými diplomatmi, kontakty na Rakúsko a NSR i znalosti domácich pomerov dokázal napríklad pre indonézskeho diplomata akreditovaného v Rakúsku zohnať značkové lustre Bohémia z depozitu Slovenskej národnej rady, uvádza DE. K ďalším podnikateľským aktivitám patril neoficiálny nákup valút vo veľkom objeme. Izidor Počiatek bol zainteresovaný minimálne do plánu dovážať ojazdené mercedesy a náhradné autodiely z Rakúska formou darovacích zmlúv cez hraničný priechod Berg, kde bola do ulievania cla zainteresovaná účtovníčka tamojšej colnice. Sprostredkoval predaj opotrebovanej zahraničnej elektroniky, ktorá nebola v Československu dostupná, píše aktuálne vydanie týždenníka DE.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba