Starú budovu NR SR zdobí pamätná tabuľa

Predseda parlamentu Pavol Paška slávnostne odhalil pamätnú tabuľu na priečelí historickej budovy na Župnom námestí v Bratislave. Táto doska pripomína dve udalosti, ktoré sa v budove odohrali. Poslanci tu v roku 1992 prijali deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky a Ústavu SR. Tieto dve udalosti považuje Paška v novodobej histórií Slovenska za najdôležitejšie.

01.09.2007 17:10
Pamätná tabuľa Foto:
Pamätná tabuľa na historickej budove NR SR na Župnom námestí v Bratislave.
debata

Okolo pamätnej tabule sa už v piatok rozvírila diskusia. Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Pavol Minárik (KDH) otvoreným listom vyzval Pašku, aby zmenil rozhodnutie o osadení pamätnej tabule s citátom Vladimíra Mináča.

Podľa listu, ktorého obsah poskytol Minárik médiám, by vyzdvihnutie popredného predstaviteľa kultúry socialistického realizmu urazilo všetky obete komunistického režimu a prispelo by k jeho rehabilitácii. Paška však na brífingu po slávnostnom odhalení tabule vyhlásil, že text podľa neho absolútne vystihuje dobu, kedy bol povedaný a kedy sa lámal chlieb o budúcnosti Slovákov.

Na tabuli sa popri úryvku z básne Sláva šľachetných, známejšej ako hymnická pieseň Kto za pravdu horí od Karola Kuzmányho, nachádza aj citát z Vladimíra Mináča „Pre nás je právo nad všetkými právami, to je naša zvrchovanosť, pre nás je ústava nad všetky ústavy, to je Ústava slobodnej Slovenskej republiky“.

„Je mimoriadne nechutné takto rehabilitovať komunistický režim prostredníctvom človeka, ktorý ho podporoval a nikdy sa za to neospravedlnil,“ povedal v piatok  Minárik. V liste Paškovi uvádza, že komunista Mináč svojimi literárnymi výtvormi presadzoval barbarský komunistický režim, ktorý priniesol utrpenie a smrť tisícom slovenských občanov.

Predseda parlamentu Pavol Paška hovorí, že „názory KDH sú pre mňa prekvapujúce, lebo ja som človek, čo ľudí spája. Rešpektujem názor ľudí, ale chcem požiadať každého, nech aj oni rešpektujú názory iných.“ O odhalení tabule hovorí ako o „pomyselnej bodke za udalosťami spred 15 rokov“. Vyzýva, „nech je text dôkazom, že Slováci sa nebáli boja.“ Podľa Pašku máme krátku, no bohatú históriu. „Naše dejiny nebudeme falšovať, nebudeme sa za ne hanbiť,“ dodal.

Autorkou tabule je sochárka Ľudmila Cvengrošová. Dielo vyrobili z indickej žuly.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy