20,114 poslanciPS/SPOLU
15,723 poslanciSmer
12,072 poslanciĽSNS
9,692 poslanciKDH
9,622 poslanciSaS
5,251 poslanecOĽaNO
4,960 poslancovSMK
4,090 poslancovSNS

Katastrálny úrad zverejnil rodné čísla

04.09.2007 19:23
Katastrálny portál web
Katastrálny portál Autor:

Katastrálny úrad na svojej internetovej stránke nezákonne zverejnil rodné čísla. Podľa portálu Aktuálne.sk tento zákonom chránený osobný údaj obsahujú niektoré výpisy o nehnuteľnostiach. Úrad geodézie, kartografie a katastra už prijal opatrenia na odstránenie tohto problému. Kataster, teda zoznam nehnuteľností a ich majiteľov, je na internete od septembra bezplatne.

Čísla sa objavujú na výpisoch, na ktorých je zapísaná ťarcha tretej osoby. Práve ich rodné čísla kataster zverejňuje. Na problém upozornil internetový blog a stránka blackhole.sk.

Zákon o katastri nehnuteľností povoľuje pri nahliadaní do katastra zverejniť iba údaje ako meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia a miesto trvalého pobytu. Zverejnenie rodného čísla zákon o katastri nehnuteľností zakazuje. Nepovoľuje to ani zákon o ochrane osobných údajov.

Úrad geodézie už uložil prevádzkovateľovi, geodetickému ústavu, prijať opatrenia, aby tento nedostatok bezodkladne odstránil. „Prevádzkovateľ zabezpečil, aby sa podobné prípady nezopakovali,“ uviedla tlačová tajomníčka úradu geodézie Vladimíra Pôbišová. Podľa nej ide iba o ojedinelé prípady, keďže v časti ťarchy sa štandardne rodné číslo neuvádza.

Výpisy z katastrálneho portálu zatiaľ nie je možné použiť na právne účely. Na internete bolo možno aj predtým vyhľadávať informácie z katastra, boli však spoplatnené a podmienené registráciou.

Osobné údaje unikli na internete už aj v minulosti. V roku 2004 sa napríklad na internete objavili telefónne čísla niekoľkých miliónov klientov dvoch mobilných operátorov, niekedy aj spolu s ich rodnými číslami a číslami občianskych preukazov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
23,99
Kytica Letana 1

Kytica Letana 1

35,99
Lady ružová orchidea

Lady ružová orchidea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk