U premiéra pracuje zať poslanca Smeru

Rodinkárstvo neobchádza ani najvyššie poschodia slovenskej politiky. Zamestnávanie príbuzných svojich straníckych priaznivcov a politických súputníkov sa nevyhlo ani Ficovej vláde. Premiérov úrad zamestnáva zaťa poslanca Smeru. Marek Eštok je riaditeľom odboru zahraničných vzťahov a protokolu.

15.10.2007 06:00
Smer Foto: ,
Smer-SD.
debata

Jeho svokor je Vladimír Faič, ktorý Smer zastupuje v parlamente a je šéfom premiérovho poradného tímu.

Tridsaťsedemročný Eštok nie je jediným príbuzným politika, ktorému sa na plat skladajú daňoví poplatníci. Aj po vyše roku od volieb sa na dobre platené miesta v štátnych úradoch dostávajú ďalší ľudia blízki členom vládnych strán či ich rodinám.

O rodinnom prepojení Eštok nechcel hovoriť. „Nemám k tomu čo dodať,“ povedal a zložil telefón. Prepojenie Eštoka na poslanca Smeru potvrdzuje výpis z katastra, podľa ktorého vlastní v Bratislave byt spolu s manželkou Alicou, rodenou Faičovou. K príbuzenskej väzbe sa nechcel vyjadriť ani premiérov úrad. Tvrdí, že o nej nevie.

Eštok je ako šéf odboru na Úrade vlády zaradený do 11. platovej triedy, ktorá zaručuje mesačný zárobok 26-tisíc korún. V prípade štátnych zamestnancov sa spolu s odmenami môže mzda vyšplhať až na dvojnásobok tejto sumy. Presnú výšku Eštokovho platu tlačový odbor Úradu vlády neuviedol, len to, že poberá aj príplatky – osobné a za riadenie.

Podľa Pavla Nechalu z Transparency International Slovensko je prípadov rodinkárstva v tomto volebnom období priveľa. Aj keď, ako tvrdí, rozhodujúca je profesionálna minulosť. „Ak bolo na to miesto výberové konanie a v odbore už pracoval, nie je to až taký problém. Posun oproti minulej vláde je v tom, že táto sa tvári, že je to v poriadku,“ povedal.

Pri zahraničných návštevách je Eštok uvádzaný aj ako diplomatický poradca premiéra Roberta Fica. Predtým, ako začal pracovať pre premiéra, pôsobil na ministerstve zahraničných vecí a v kancelárii Národnej rady. Opozícia, ale aj mimovládne organizácie kritizovali v minulosti Ficov protokol, ktorému šéfuje Eštok, za viacero chýb. Premiér sa napríklad zúčastnil na recepcii na kubánskom veľvyslanectve, kam obvykle predsedovia vlád pre Castrov režim nechodia.

Ďalším prípadom rodinkárstva v úradoch je ministerstvo výstavby. Minister Marián Janušek zamestnal vo svojom rezorte syna svojho straníckeho kolegu z SNS, ministra životného prostredia Jaroslava Izáka. Jaroslav Izák mladší pracuje ako referent. „Je to tichý a skromný chlapec, nie je nijako privilegovaný, to by si ostatní všimli,“ bránil zamestnanca hovorca rezortu Miroslav Bátovský.

Zahranično-obchodné vzťahy Slovenska ovplyvňuje bývalý funkcionár SNS Peter Súlovský. Zastupuje slovenské záujmy v Holandsku. „Naša nominácia to nie je, to by predseda Ján Slota nikdy nedovolil,“ uviedol podpredseda národniarov Rudolf Pučik. Dodal, že ho na tento post musel pretlačiť niekto iný.

Rodinkárstvo na úradoch

Marek Eštók, riaditeľ odboru zahraničných vzťahov a protokolu Úradu vlády SR, diplomatický poradca premiéra, zať šéfa Ficovho poradného tímu Vladimíra Faiča

Jaroslav Izák mladší, syn ministra životného prostredia za SNS Jaroslava Izáka, pracuje ako referent na ministerstve výstavby

Anna Bernátková, externá poradkyňa ministerky práce Viery Tomanovej (Smer), matka šéfa Sociálnej poisťovne Ivana Bernátka

Michal Mečiar, syn šéfa HZDS Vladimíra Mečiara, zamestnaný na ministerstve zahraničných vecí, výšku platu rezort nezverejnil

Kristína Ďuračková, dosadená do Trnavskej teplárenskej spoločnosti, dcéra poslanca SNS, mesačne dostáva za pár hodín práce 20-tisíc korún

Natália Barnová, vedúca technicko-prevádzkového odboru Národnej rady SR, svokra vedúceho Úradu vlády Igora Federiča

Vladimír Harabin, prednosta Obvodného pozemkového úradu v Kežmarku, synovec ministra spravodlivosti Štefana Harabina

Katarína Šašková, generálna riaditeľka sekcie environmentálnych programov ministerstva životného prostredia, dcéra poslanca za SNS Ivana Šaška

Miesto na obchodnom zastúpení v Poľsku si našiel Vladislav Chlipala, bývalý asistent šéfky Slobodného fóra Zuzany Martinákovej. Slobodné fórum sa pred voľbami netajilo tým, že chce spolupracovať so Smerom, do parlamentu sa však nakoniec nedostalo. V súčasnosti chystá nový štart.

Do týchto funkcií dosadzuje ľudí ministerstvo hospodárstva. Jeho hovorca Branislav Zvara neodpovedal, ako sú platení a podľa čoho ich vyberali. Poznamenal len, že nevie, prečo by sa tam nemali dostať známi či príbuzní politikov, považuje to za diskrimináciu.

Medzi obchodnými radcami je aj Lujza Richterová a Silvia Kubišová, ktoré pôsobia v Paríži. Hovorca šéfa diplomacie Ján Škoda povedal, že nejde o príbuznú Jána Kubiša, ale len o zhodu mien. Takto celú vec označil aj poslanec Smeru Ján Richter, ktorý tvrdí, že Lujzu Richterovú nepozná.

debata chyba