Ústavným sudcom je odsúdený človek

Na dodržiavanie zákonov na Slovensku dozerá človek, ktorý bol v minulosti odsúdený k polročnému väzeniu. Ústavný sudca Juraj Horváth napriek tomu už päť rokov oblieka sudcovský talár. Minister spravodlivosti Štefan Harabin tvrdí, že taký človek nemá čo hľadať v slovenskom súdnictve. "Žiaden sudca nemôže obliekať talár, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin," zdôraznil minister Harabin.

17.10.2007 19:25
Sudca Juraj Horváth Foto:

„Žiaden sudca nemôže obliekať talár, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin,“ zdôraznil minister Harabin.

Ako obžalovaný sa sudca Horváth postavil pred súd ešte v roku 1996. Odsúdený bol za krátenie dane na pol roka podmienečne s ročným odkladom.

Jeho firma, ktorú vlastnil začiatkom 90. rokov v Komárne, totiž nezaplatila štátu dane vo výške 271-tisíc korún. Firma dovážala zo zahraničia ojazdené autá a na Slovensku ich predávala.

„Nemal som dôvod a nemám dôvod tajiť, že som bol za skutok z roku 1993, súvisiaci s výkonom funkcie konateľa obchodnej spoločnosti, odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní pol roka s podmienečným odkladom na jeden rok. Tento trest mi bol po uplynutí skúšobnej lehoty zahladený,“ uviedol Horváth v stanovisku pre agentúru SITA.

Predsedníčka súdu Ivetta Macejková sa podľa nej o prešľape svojho podriadeného dozvedela iba v stredu. „Pani predsedníčka túto informáciu nemala,“ uviedla riaditeľka kancelárie súdu Ľuba Mackovičová.

Zákon je na podobné prípady krátky. Podľa ústavného právnika Radoslava Procházku mohol byť totiž Horváthov trest už dávno zahladený. Človek, ktorého odsúdenie bolo zahladené, je pred zákonom považovaný za bezúhonného.

„Pokiaľ to odsúdenie bolo zahladené, čo predpokladám, tak nevidím dôvod, aby ho zbavili funkcie,“ konštatoval Procházka.

Podľa ministra Harabina je to však vec etiky. Prokurátori, policajti a všetky právnické profesie by mali totiž spĺňať najprísnejšie etické kritériá. „Platí pre nich nulová tolerancia,“ dodal.

Dnes 60-ročný Horváth bol niekoľko mesiacov dokonca poverený vedením Ústavného súdu. Viedol ho ako najstarší zo zboru sudcov v čase pred vymenovaním Macejkovej.

Horvátha odsúdil najprv levický okresný súd na rok väzenia. Krajský súd v Nitre jeho trest koncom roku 1996 zmiernil na pol roka podmienečne. Súd mu mohol odsúdenie zahladiť najskôr v roku 1999. Za ústavného sudcu ho vymenoval ešte prezident Rudolf Schuster v roku 2002 na návrh vtedajšieho poslanca SMK Józsefa Kvardu.

Horvátha vymenovali na 12-ročné funkčné obdobie, takže na Ústavnom súde by mal sedieť do roku 2014. Ústavný súd sa zaoberá hlavne výkladom ústavy, posudzuje, či sú zákony prijímané Národnou radou v súlade s Ústavou, rozhoduje o rôznych sťažnostiach a rieši kompetenčné spory medzi úradmi.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba