Kto zhoršuje vzťahy Slovákov a Maďarov?

18.10.2007 06:17
Slovensko, Maďarsko, vzťah, konflikt, napätie
Ilustračné foto

Vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi sú vraj premenlivé ako stredoeurópske počasie. Podľa odborníkov sa pod to podpisujú nielen historické traumy a predsudky, ale aj zištné záujmy súčasných politických strán. Bývalý veľvyslanec v Budapešti a exminister kultúry Rudolf Chmel poznamenáva, že problémy vo vzájomných vzťahoch zväčša nespôsobujú aktuálne problémy, ale historické.

„Vychádzajú z nestrávenej a najmä veľmi výberovo poznanej či skôr nepoznanej minulosti,“ vysvetľuje.

Vyťahuje sa Trianon, Benešove dekréty, autonómia a ďalšie citlivé témy. „Je zaujímavé, že keď bola SMK osem rokov vo vláde, neprišla ani s návrhom na nejaké zmierenie,“ prízvukuje Chmel.

Prieskumy hovoria, že spolužitia ľudí na národnostne zmiešanom juhu sa politické spory nedotýkajú. „Z našich výskumov verejnej mienky od roku 2001 vyplýva, že sa to naozaj nemení k horšiemu. Priamo v mieste bydliska sa vyvíjajú dokonca pozitívne,“ potvrdzuje sociologička Zuzana Lamplová z nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa.

Podľa výsledkov týchto výskumov z minulého roku posudzujú zhoršenie vzťahov na medzištátnej úrovni takmer rovnako opýtaní obyvatelia slovenskej i maďarskej národnosti. „Nielen Maďari, ale aj väčšina Slovákov na zmiešanom území obviňuje zo zhoršenia týchto vzťahov politiku SNS,“ tvrdí Lamplová.

Podľa sociológa Pavla Haulíka z výskumnej agentúry MVK sú však politické postoje obyvateľov maďarskej národnosti v mnohých smeroch blízke postojom SMK. Podľa nedávneho prieskumu si napríklad až 63 percent opýtaných maďarskej národnosti myslí, že Hedvigu Malinovú zbili slovenskí extrémisti, kým medzi opýtanými slovenskej národnosti sa našlo takých iba 6 percent.

Politológ Rastislav Tóth naznačil, že maďarskí politici vyťahujú národnostnú kartu z úplne iných dôvodov ako slovenskí. „Maďarsko nemá dobré sociálne a ekonomické ukazovatele, preto potrebuje ventilovať tento problém smerom von. Toto je pre nich večná téma,“ poznamenal. Slovenskí politici zvyknú podľa neho maďarskú kartu vyťahovať pred voľbami.

Politológ maďarskej národnosti Ladislav Öllösz však pripomenul, že súčasné vládne strany, hlavne Ficov Smer, na maďarskej karte skôr tratia, ako získavajú. „Vyzerá to tak, že táto verejná diskusia, ktorá teraz prebieha o Benešových dekrétoch alebo o Hlinkovi, skôr zneistila voličov koalície,“ povedal. Nepridala však ani SMK, dodal.

Bývalý slovenský veľvyslanec v Budapešti Štefan Markuš však nesúhlasí s tvrdením, že sa slovensko-maďarské vzťahy zhoršujú vždy pred voľbami. Ak príde znepokojujúci podnet od zahraničných krajanov, vedia sa podľa neho politické strany v Maďarsku do veci vložiť s plnou vervou bez ohľadu na to, či je pred voľbami, alebo po nich.

„O odlúčených Maďaroch sa tam hovorí, že fungujú na cudzí krvný obeh. A že cudzí sa o nich nikdy nepostarajú tak ako vlastní,“ konštatuje Markuš.

0 debata debata