SNS: Proti garde musíme konať razantne

Slovenská diplomacia by mala razantnejšie konať proti Spolku maďarskej gardy, ktorý nedávno založili maďarskí nacionalisti. Povedala to podpredsedníčka koaličnej SNS Anna Belousovová. Polovojenská organizácia sa totiž podľa nej plánuje rozrásť aj o slovenských občanov maďarskej národnosti.

18.10.2007 11:49
Anna Belousovová Foto: ,
Podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová.

„Tu už tá hra, ktorá bola rozohratá, začína naberať nebezpečné obrátky. Sú tu určité znaky, ktoré moc štátu nemôže prehliadať,“ povedala podpredsedníčka strany, ktorej predstavitelia sú známi ostrými výrokmi na adresu Maďarov či menšín.

Belousovová vyzvala ministerstvo zahraničných vecí, aby proti polovojenským gardám vystupovalo na pôde Európskej únie. „Je na čase, aby slovenská diplomacia konala po objavení sa nových skutočností razantnejšie,“ vyhlásila.

Maďarská moc mlčí, tvrdí vedenie SNS

Upozornila, že v nedeľu v Budapešti zloží prísahu ďalších 600 členov gardy, medzi ktorými by mali byť aj občania maďarskej národnosti zo štátov susediacich s Maďarskom. Organizácia, ktorú založili členovia extrémistickej strany Jobbik – Hnutie pre Maďarsko, má za cieľ napríklad chrániť krajinu pred prípadnými útokmi zo Slovenska či Rumunska. „Maďarská výkonná moc absolútne mlčí, ako keby sa nič významné nedialo,“ tvrdila Belousovová. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány však už vyzval tamojšiu prokuratúru, aby gardy pozorovala.

Vyhlásila ďalej, že ak sa členom maďarskej gardy stane slovenský občan, poruší zákon. „Členovia z pohľadu slovenského zákonodarstva páchajú trestný čin, a tak bude voči nim postupované,“ povedala.

Vznik polovojenskej gardy v Maďarsku v poslednom období prispel k vzájomnému diplomatickému napätiu medzi Slovenskom a Maďarskom, proti gardám už v Bruseli vystúpili niektorí slovenskí europoslanci, odsúdil ich aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Napätie medzi krajinami v poslednom čase vyvolalo okrem iného vyhlásenie slovenského parlamentu o nemennosti dokumentov o povojnovom usporiadaní – takzvaných Benešových dekrétov, dávnejšie vzbudzoval rozruch údajný národnostne motivovaný útok na študentku maďarskej národnosti z minulého roka.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba