S víkendom prídu prvé snehové vločky

20.10.2007 02:06
Snehová vločka.
Ilustračné foto Autor:

Prvé snehové vločky by cez víkend mohli padnúť aj v oblastiach okolo päťsto až šesťsto metrov nad morom. Sneh by tak mali zažiť v okolí Popradu, na Orave a určite v najvyššie položených obciach ako Lom nad Rimavicou či Vysoké Tatry. Zopár vločiek by mohlo padnúť aj v nižších pohoriach, na vrcholkoch Malých Karpát.

„Neviem, či sa tam vytvorí snehová pokrývka, ale vločky by padať mali. Budú to snehové prehánky. V pondelok a utorok budú trvalejšie zrážky, no hranica sneženia sa posunie ešte vyššie, nad osemsto metrov nad morom,“ hovorí klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu Pavel Faško.

Nemyslí si, že by sa sneh v oblastiach okolo šesťsto metrov mohol udržať. Bude ho veľmi málo a cez deň teploty stúpnu zopár stupňov nad nulu. „Stáva sa, že okolo dvadsiateho októbra sneží aj v nižších polohách. Naposledy v roku 2003, keď 24. októbra napadlo ráno niekoľko centimetrov v Podunajskej nížine. Na bratislavskej Kolibe vtedy namerali deväť centimetrov a bolo chladno, takže ešte na druhý deň ráno namerali päť centimetrov,“ spomína Faško.

Október je špecifický mesiac s veľkými rozdielmi počasia. Môže byť veľmi pekne, vyše dvadsať stupňov, ale môže mať aj skoro zimný charakter. Aj keď nie dlhodobo.

„Keď niekde spadnú vločky, neznamená to, že sa začína zima. Na budúci týždeň sa bude denná teplota pohybovať tesne pod desať stupňov, na budúci víkend by mohla stúpnuť v nížinách ešte o jeden, dva stupne vyššie,“ predpokladá Faško

Na západe Čiech padnú dnes a zajtra vločky aj v najnižších polohách. „Slovensko bude v tlakovej níži, ktorá postupuje na sever, bližšie k teplejšiemu sektoru. Takže vzduch nebude taký studený ako v západnejších oblastiach,“ hovorí Faško.

V piatok na Záhorí, cez Bratislavu a smerom na Trnavu padali niekoľko minút snehové a námrazové krúpky. Na zemi vytvorili slabú bielu vrstvičku podobnú snehu. Podľa Faška to nie sú klasické snehové vločky poskladané z kryštálikov, ale už sú to tuhé zrážky, ktoré sa v prechodných obdobiach občas vyskytnú.

0 debata debata