Medzi väzňami v európskych väzniciach je veľmi rozšírené užívanie drog. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie za mrežami užíva drogy 10 až 48 percent mužov a 30 až 60 percent žien.
„Vo väzenskej populácii je 100-krát vyššia závislosť od drog, ako je u bežnej populácie, takisto je medzi nimi 100-krát vyšší výskyt ochorení na AIDS,“ dodal Lars Moller, manažér projektu Zdravie vo väzenských zariadeniach. Tento projekt Svetová zdravotnícka organizácia odštartovala pred dvanástimi rokmi.
Podľa Ladislava Getlíka, riaditeľa väzenskej nemocnice v Trenčíne, sa situácia na Slovensku podstatne líši od stavu v západoeurópskych a pobaltských štátoch. Pre slovenské väzenstvo nie sú drogy ani AIDS problémom.
„U nás nemôžeme povedať, že väčšina väzňov prišla prvýkrát do kontaktu s drogou vo väzení. Asi 15 percent uväznených uvádza, že s ňou mali skúsenosti pred nástupom do väzenia. Preto v súčasnosti neuvažujeme o substitučnej liečbe. Za posledných 20 rokov sme v slovenských väzniciach zistili len 5 prípadov HIV pozitívnych,“ konštatoval Getlík.
Nášmu väzenskému systému však chýba detenčné centrum, teda zariadenie na ochrannú liečbu väzňov, ktorí trpia duševnou chorobou, Podľa Daniela Hudáka, štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti, by malo takéto pracovisko vzniknúť v Sučanoch a náklady na jeho zriadenie dosiahnu približne 50 miliónov korún.
„Materiál o vybudovaní detenčného centra sa dostane na rokovanie vlády do konca novembra. Jeho financovanie bude navrhnuté z rezervy vlády,“ informovala Silvia Balázsiková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.
Centrum by malo mať 80 až 100 lôžok. Podľa Márie Kreslovej, generálnej riaditeľky Zboru väzenskej a justičnej stráže, na Slovensku si odpykáva trest asi 8 500 ľudí a z nich je približne 180 vhodných do tohto ústavu.
„Sú to ľudia, ktorí by nemali byť medzi ostatnými odsúdenými, aby sa nestal podobný prípad, ako pred niekoľkými rokmi, keď odsúdený zavraždil iného spoluväzňa. Títo ľudia, ktorí momentálne nemôžu byť vo výkone trestu alebo väzby, by boli v detenčnom ústave. Po preliečení sa vrátia späť a táto doba sa im započíta do výkonu trestu,“ dodala Mária Kreslová.