Predčasní penzisti budú môcť pracovať

Ani jeden predčasný dôchodca nepríde o svoj zárobok. Ministerstvo práce totiž ustúpilo požiadavke HZDS a súhlasilo s tým, aby predčasní penzisti aj v budúcom roku mohli popri dôchodku pracovať. "Naďalej zotrvávame na našich podmienkach. Sme za to, aby predčasní dôchodcovia mohli poberať dôchodok aj zárobok. Jediné sprísnenie bude, že predčasný dôchodok sa prizná len tým, ktorým chýbajú do dovŕšenia dôchodkového veku najviac dva roky," vyhlásil tajomník ministerstva práce Peter Sika (HZDS).

24.10.2007 07:31
Dôchodca Foto: ,
Ilustračné foto

Čo presvedčilo stranu Smer, aby pristúpila na požiadavku HZDS jej poslanci nechcú bližšie vysvetľovať. ,,Vítame všetky zmeny, ktoré novelu vylepšia. Ide o dohodu všetkých koaličných partnerov," reagovala poslankyňa Jana Vaľová (Smer). Pôvodne totiž ministerka Viera Tomanová presadzovala, aby predčasným dôchodcom, ktorí popri penzii pracujú, Sociálna poisťovňa dočasne zastavila vyplácanie dôchodku.

Ústupok Smeru víta aj bývalá ministerka práce Iveta Radičová (SDKÚ). Keďže môžu popri penzii pracovať všetci ostatní dôchodcovia – invalidní aj riadni starobní, bolo by podľa nej diskriminujúce nedať túto možnosť tiež predčasným starobným dôchodcom. Nesúhlasí však so sprísnením podmienok odchodu do predčasnej penzie.

„Predčasných penzistov mladších ako 52 rokov je dnes len 83. Všetci ostatní sú starší. Nebránim sa istému vekovému ohraničeniu, aby sa systém nezneužíval, ale nech je to aspoň od tých 52 rokov. Sú to totiž ľudia, ktorí pre zmeny na trhu práce ľahko prichádzajú o prácu a veľmi ťažko si ju hľadajú,“ tvrdí Radičová.

O novele zákona o sociálnom poistení rozhodnú poslanci už v najbližších dňoch. Zmeny v sociálnom systéme sa však touto novelou nekončia, ministerstvo práce pripravuje oveľa rozsiahlejšiu zmenu. Predložiť ju plánuje v budúcom roku. Do nej zrejme zaradí aj návrh na  zriadenie garantovaného fondu a zníženie odvodov do druhého piliera, ktoré presadzuje HZDS.

Ministerstvo ešte nedoriešilo otázku, ako sa v budúcnosti naloží s úsporami invalidných občanov v druhom pilieri, ak nesplnia podmienky minimálneho obdobia dôchodkového sporenia. Podľa Siku sa to bude tiež riešiť o rok vo veľkej novele zákona o sociálnom poistení. Od januára totiž budú musieť byť invalidi poistení povinne len v prvom pilieri. Ak si do priznania invalidity sporili aj v druhom pilieri, bude treba niečo s ich úsporami  urobiť. Buď ich dostanú jednorazovo vyplatené, alebo ich presunú do Sociálnej poisťovne.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba