Hlasovanie o dôchodkoch zbabrali

Na otázku ako to bude od januára so vstupom do druhého dôchodkového piliera, stále neexistuje jasná odpoveď. Pri schvaľovaní novely zákona o sociálnom poistení v parlamente totiž najskôr poslanci dobrovoľný vstup schválili, ale v ďalšom hlasovaní ho zamietli. Druhý pilier sa tak určite na prvú polovicu budúceho roka otvorí pre tých, ktorí chcú z neho vystúpiť, otázne však zostáva, ako to bude s občanmi, ktorí chcú doň vstúpiť.

31.10.2007 07:00
Parlament Foto: ,
Národná rada SR.

„Bolo to chybné a zmätočné hlasovanie,“ priznáva šéf sociálneho výboru Jozef Halecký (HZDS). „Predpokladáme, že pán prezident zákon vráti a budeme o ňom hlasovať znova. Tak, aby sme umožnili aj dobrovoľný vstup do druhého piliera,“ dodal. Čo presne poslanci schválili, nevie ani ministerka práce Viera Tomanová.

„Od januára bude otvorený druhý pilier na pol roka, z ktorého môžu ľudia dobrovoľne vystúpiť. Trochu otázny je vstup. Zastávam názor, že prvé hlasovanie bolo v poriadku a v druhom prípade sa už nemalo hlasovať. Dôležitý však nie je môj názor, ale názor odborníka,“ vyhlásila.

Poslanci odsúhlasili aj predĺženie obdobia povinného sporenia z doterajších desať na pätnásť rokov. „Túto zmenu ministerstvo zdôvodňuje tým, že takto si sporitelia viac nasporia. Skutočným dôvodom opatrenia je však nepriznaný úmysel vyhnať z druhého piliera všetkých, ktorí do neho vstúpili s vedomím, že stačí sporiť desať rokov. Pätnásť je však pre nich už veľa,“ tvrdí odborník na dane a odvody, ekonóm Jozef Mihál. Iveta Radičová (SDKÚ) už ohlásila, že túto časť zákona napadne na Ústavnom súde.

TU NÁJDETE hlavné zmeny v dôchodkovom systéme

Ďalšou zmenou týkajúcou sa druhého piliera je, že mladí ľudia, ktorí len začínajú pracovať, si budú môcť vybrať, či chcú byť poistení aj v ňom, alebo zostanú len v Sociálnej poisťovni. Pokiaľ sa rozhodnú aj pre druhý pilier, budú sa musieť doň prihlásiť. Doteraz bol pre nich vstup do druhého piliera povinný a automatický.

Aj rodičia na materskej dovolenke a opatrovatelia zdravotne postihnutých občanov si budú môcť vybrať, či chcú byť v druhom pilieri. Invalidi však túto možnosť mať nebudú a zostanú povinne poistení výlučne v Sociálnej poisťovni. HZDS očakáva, že sa ich situáciou budú zaoberať o pol roka, pri ďalšej novelizácii zákona o sociálnom poistení, hoci Tomanová ich problém viac riešiť nechce.

„Očakávame, že sa vo veľkej novele opäť vrátime k invalidom a ich sporeniu v druhom pilieri. Je tiež možné, že prehodnotíme aj prerozdelenie odvodov na dôchodok medzi Sociálnu poisťovňu a dôchodkové správcovské spoločnosti,“ skonštatoval Halecký. Rezort už pracuje na stratégii novely, ktorú ešte do decembra predloží na hospodársku a sociálnu radu. „V priebehu prvého štvrťroka bude doladená a v druhom štvrťroku pôjde do vlády a do parlamentu,“ priblížila ministerka Tomanová.

V novele, ktorá bude platiť od januára, parlament schválil tiež zvýšenie odvodov pre nadpriemerne zarábajúcich. Občania s mesačným zárobkom nad 56 283 Sk budú platiť od januára na odvodoch viac. Maximálny vymeriavací základ na dôchodkové poistenie totiž už nebude trojnásobok priemernej mzdy, ale štvornásobok, čo je od Nového roku 75 044 korún.

Poslanci definitívne rozhodli aj o poberateľoch predčasných dôchodkov, ktorí popri penzii pracujú. Tí si môžu vydýchnuť, pôvodný vládny zámer dočasne im zastaviť vyplácanie dôchodku, kým neprestanú pracovať, ministerke Tomanovej nevyšiel. Jediné, čo sa pri predčasnej penzii sprísni, je, že ju Sociálna poisťovňa prizná iba tomu, komu do dovŕšenia dôchodkového veku nechýbajú viac ako dva roky.

Ministerke však neprešlo sprísnenie podmienok na získanie vdoveckých a vdovských dôchodkov. Národná rada totiž podporila pozmeňovací návrh Ivety Radičovej (SDKÚ), ktorý sprísnenie zo zákona vypúšťa.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba