Pašku budú odvolávať v utorok, podľa Jureňu za môžu byť aj poslanci Smeru + VIDEO

O odvolaní šéfa parlamentu Pavla Pašku sa bude hlasovať až v utorok. Postoj HZDS k hlasovaniu je neistý, predseda hnutia Vladimír Mečiar opakoval: "Neviem, ako sa zachováme." Podpredseda HZDS Miroslav Jureňa však pre Pravda.sk povedal, že každý sa v tajnom hlasovaní vyjadrí, komu dá svoj hlas. "Svojich poslancov by si však dôkladne mal odkontrolovať aj Smer, hrozí mu riziko, že niektorí by mohli hlasovať aj za Paškovo odvolanie."

26.11.2007 14:39 , aktualizované: 17:24
Pavol Paška Foto:
Opozícii opätovne prekážalo, že predseda parlamentu Pavol Paška netrávi čas v rokovacej sále, hoci mimoriadna schôdza je venovaná práve jemu.
debata

VIDEO: Miroslav Jureňa varuje Smer

Do diskusie sa väčšinou zapájali len opoziční poslanci. Z koaličných zákonodarcov nesedel v sále takmer nikto. Chýbali nie len tí zo Smeru, ktorí rokovaciu sálu demonštratívne opustili, ale nenachádzal sa tam ani takmer nikto z HZDS či SNS. Predseda HZDS Vladimír Mečiar dokonca opustil budovu parlamentu. Rovnako nejasné naďalej ostáva, ako zahlasujú členovia jeho strany.

Premiér Robert Fico sa postavil za zotrvanie Pašku vo funkcii. V parlamente oznámil stanovisko vlády k odvolaniu krátko po začiatku mimoriadnej schôdze o Paškovom odvolaní. Podľa Fica dôvody na jeho odchod sú absolútne neopodstatnené. Paškove skutky svedčia o tom, že si ctí parlamentarizmus na Slovensku. Vláda oceňuje doterajšiu spoluprácu s vedením parlamentu a  podľa premiéra nemôže súhlasiť s opozíciou, pretože „pán Paška sa nedopustil žiadneho konania, ktoré by bolo v rozpore s Ústavou SR.“ Hneď po vystúpení premiéra oznámila poslankyňa za Smer Renáta Zmajkovičová, že poslanci zo Smeru opúšťajú rokovaciu sálu.

Renáta Zmajkovičová Foto: Ivan Majerský
Renáta Zmajkovičová Renáta Zmajkovičová

„Nevidíme žiaden dôvod na odvolanie predsedu parlamentu Pašku. Má plnú podporu strany,“ povedala poslankyňa za Smer Renáta Zmajkovičová. Myslí si, že to, čo urobil predseda NR SR s novelou zákona o sociálnom poistení, keď po jeho pokyne sa na stránke parlamentu objavila norma bez riadne schváleného pozmeňujúceho návrhu opozičnej poslankyne, je v poriadku. Iniciovanie schôdze označila za frašku zorganizovanú opozíciou.

Koalícia podľa nej nerokovala o tom, že opustí rokovaciu sálu ako celok. „Uvidíme, ako sa zachová HZDS,“ dodala. Vďaka hlasom poslancov za HZDS bol schválený program schôdze. Zmajkovičová označila za špekuláciu, že neúčasťou na rokovaní a hlasovaní o odvolaní Pavla Pašku z funkcie si Smer vytvoril priestor na kontrolu hlasovania koaličnej HZDS. Poslanci Smeru budú počas rokovania pléna podľa Zmajkovičovej v budove parlamentu. Po odchode poslancov Smeru opustil sálu aj predseda vlády Robert Fico a členovia jeho kabinetu. Ostal len šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny.

Opoziční poslanci kritizovali, že počas mimoriadnej schôdze parlamentu o Paškovom odvolaní vystúpil premiér, ktorý sa postavil za zotrvanie predsedu parlamentu vo funkcii. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda si myslí, že Ficovo vystúpenie bolo „absolútne mimo, opäť len populistické.“ Paška obhajoval Fica, že rokovací poriadok mu kedykoľvek umožňuje prehovoriť k poslancom. „Nič nechcem, len normálny zdravý rozum, ktorý ja používam,“ apeloval na opozíciu Paška.

Poslancovi za SMK Gyulovi Bárdosovi sa nepáčilo, že v rokovacej sále sedia len niekoľkí koaliční poslanci. Podľa neho ide o dôkaz, kam dospela politická kultúra na Slovensku. „O čom je parlament,“ pýtal sa Bárdos v rozprave. Podľa neho všetci poslanci SMK zahlasujú za odchod Pašku z funkcie. Poslanec KDH František Mikloško považoval demonštratívny odchod poslancov Smeru z rokovacej sály za „aroganciu moci.“

Dušan Jarjabek. Foto: Ivan Majerský
Dušan Jarjabek Dušan Jarjabek.

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer) povedal, že návrh na Paškovo odvolanie ho urazil. Opozícii vyčítal, že aj ona má dohliadať na čistotu právnych noriem, ktoré sa schvaľujú v parlamente. Podľa neho opoziční poslanci mali upozorniť na to, že Radičovej pozmeňujúci návrh v hlasovaní o zákone o sociálnom poistení je v rozpore s iným pozmeňujúcim návrhom. Poslankyňa SDKÚ Iveta Radičová odmietla kritiku s tým, že pozmeňujúci návrh bol vecne správny. „Nemám vo zvyku vykrikovať z miesta, používam všetky formálne postupy, aby som upozornila, že procedúra nie je v poriadku,“ povedala Radičová. Podľa nej išlo o fatálnu chybu predsedu Pašku, keďže on viedol schôdzu. Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš povedal, že Jarjabek by nemal obhajovať podvod, ktorý urobil Paška. Na adresu Jarjabka poznamenal, že pri pozmenení schváleného znenia zákona o sociálnom poistení, ktoré malo ísť na podpis prezidentovi, „si necekol ani mäkké f, ty charakterný prebehlík.“

Mikuláš Dzurinda. Foto: Ivan Majerský
Mikuláš Dzurinda Mikuláš Dzurinda.

Paška napokon vyzval všetkých poslancov a „aj tých, ktorí sú na inej mentálnej úrovni,“ aby zostali vo vecnej rovine. Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že Paška by nemal útočiť na opozíciu a nemá sa urážať. „Neútočte na nás, ak nemáte síl ospravedlniť sa za to, čo ste urobili,“ povedal Dzurinda. Poslanec KDH Daniel Lipšic kritizoval poslancov Smeru, že nehlasovali za program tejto schôdze. Podľa neho Smer tak preukázal, že sa obáva Paškovho odvolania. Paška mu vzápätí odporučil psychoanalýzu. Lipšic sa domnieva, že Paška nepočúva sám seba, keďže on od poslancov požadoval, aby sa vyhýbali emotívnym prejavom.

Vladimír Mečiar Foto: Ivan Majerský
Vladimír Mečiar Vladimír Mečiar

Paškov osud zostáva otázny, pretože nie je jasné, ako budú hlasovať poslanci z Mečiarovho HZDS. Mečiar sa dostal do ostrého konfliktu s premiérom Ficom pre kauzu pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde. Fico cez víkend pohrozil mečiarovcom, že v prípade Paškovho pádu vládna koalícia končí. Predseda SNS Ján Slota si myslí, že „je zbytočný cirkus okolo ničoho v podstate“.

Ak by záležalo na SNS, či vládna koalícia vydrží, tak Slota ju garantuje „aj na dvanásť rokov.“ Pred novinármi povedal, že vzťahy v koalícii potrebujú rešpekt. „Ak sa budeme navzájom rešpektovať, nebudú žiadne roztržky,“ uviedol. Šéf národniarov tvrdí, že 20 poslancov za SNS určite nepodporí Paškovo odvolanie.

Zvolanie schôdze iniciovala opozícia, ktorá kritizovala Paškove kroky po prijatí zákona o sociálnom poistení. Opoziční politici si myslia, že Paška zo Smeru hrubo a flagrantne porušuje zákony, znevažuje demokraciu a právny štát.

Na odvolanie Pašku z funkcie predsedu NR SR je potrebných minimálne 76 hlasov.

debata chyba