Ficova vinica je určená na výstavbu

Osemárový pozemok premiéra Roberta Fica v bratislavskom Novom Meste, ktorý kúpil pred piatimi rokmi za 37-tisíc korún, je stavebný. Premiér to popiera, hovorí o vinici a tvrdí, že nikdy tam stavať nebude. Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda dokázal, že urbanistickú štúdiu vypracovali ešte v rokoch 1996 až 1998 a od januára minulého roka je to územie určené na málopodlažnú bytovú zástavbu, čiže rodinné domy s maximálne dvoma podlažiami a podkrovím. Podľa Dzurindu môže mať Ficov pozemok hodnotu od šesť miliónov vyššie.

02.12.2007 18:50
Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

Politici mali vinou pozemku rušný víkend. Začal sa v piatok, keď Dzurinda obvinil premiéra, že zarobil na prevodoch reštitučných pozemkov. Vinicu, kde je aj Ficov 20 krát 40-metrový pozemok, totiž pred štrnástimi rokmi zreštituovala staršia pani. Tá ju neskôr predala istej právničke a pred piatimi rokmi si osemárovú časť kúpil Fico za 37-tisíc. Dzurinda to prirovnal k nedávnej kauze pozemkov pod Tatrami, po ktorej padol minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.

Premiér zareagoval v nedeľu tlačovou konferenciou, na ktorej oznámil, že s Dzurindom skončil a podá trestné oznámenie vo veci trestného činu ohovárania. Nerozumie, ako môže porovnávať Jureňovu kauzu s jeho, keď on pozemok kúpil niekoľko rokov po tom, čo ho pôvodnej majiteľke štát vrátil.

„Dzurinda ma obvinil, že som na reštitúciách zbohatol o šesť miliónov korún. Porovnal to s kauzou vo Vysokých Tatrách. Keby to bola pravda, diskvalifikovalo by ma to na funkciu premiéra,“ hovoril Fico. Reštituentka sa k pozemku dostala v roku 1993. V roku 1997 ho od nej kúpila istá právnička a „ja som pozemok kúpil v roku 2002 od právničky, ktorá ho mala vo vlastníctve päť rokov. Čo to má spoločné s tým, čo sa teraz dialo na pozemkovom fonde?“ pýtal sa Fico.

Kedy sa stane z vinice stavebný pozemok

Z poľnohospodár­skeho pozemku sa môže stať stavebný len vtedy, keď poslanci mestského zastupiteľstva schvália nariadenie, ktorým aktualizujú územný plán mesta. Územný plán je základný dokument, ktorý určí, kde sú plochy na poľnohospodárstvo, kde sú a budú obytné územia, kde rekreácia, príroda, šport, výroba, občianska vybavenosť. V prípade viníc, kde má pozemok Robert Fico, schválili poslanci v novembri 2005 aktualizáciu územného plánu tak, že ide o priestor na málopodlažnú bytovú zástavbu, konkrétne „izolované rodinné domy na pozemkoch 600 až 1 000 štvorcových metrov“. Či je konkrétny pozemok určený na stavbu, sa nedá zistiť z výpisu z katastra nehnuteľností, ale len z územného plánu mesta.

Tvrdí, že od začiatku ho má na vinohradnícke účely a pozemok pravidelne uvádzal v majetkovom priznaní. Ukázal potvrdenie, podľa ktorého na pozemku nie je možná výstavba a pozemok je vo vinohradníckom registri. „Ja tam stavať nebudem a je nezmysel tvrdenie, že má hodnotu šesť miliónov. Vylučujem, že pozemok využijem na niečo iné ako vinicu. Dzurinda je zákerný klamár a tvári sa, aký je morálny a spravodlivý,“ hovorí Fico.

Dzurindove argumenty majú niekoľko hluchých miest. Tvrdí, že v čase, keď pozemok Fico kúpil za 37-tisíc, mal hodnotu dva milióny. Odmietal však dokázať, kde na takú sumu prišiel. „Kde sa v Bratislave dalo kúpiť 800 štvorcových metrov za 37-tisíc korún? Ako je to možné?“ pýtal sa Dzurinda. Chce, aby Fico vrátil pozemok štátu. Problém je, že Fico ho kúpil od súkromnej osoby, ktorá ho získala v deväťdesiatych rokoch od reštituentky, a tak nie je jasné, prečo by ho mal vrátiť štátu. Dzurinda naznačil, že Fico mohol pred štrnástimi rokmi ovplyvniť proces reštitúcie, ale nevysvetlil ako.

Fica obhajoval jeho podpredseda vo vláde aj v Smere Dušan Čaplovič, ktorý sa s Dzurindom stretol v televíznej diskusii. „Správate sa ako pes odtrhnutý z reťaze, vaše argumenty sú nekvalitne zdokumentované, ste nenažratý, neukojený po moci, neviete sa správať ako opozičný politik, len štekáte, obviňujete. Je správne, že premiér dal trestné oznámenie,“ povedal Dzurindovi.

Podľa Čaploviča sa Ficovi splnil sen mať vinohrad. „Ja mu tam budem pomáhať a budem sa tešiť, že bude mať svoj veľký sen,“ hovoril Čaplovič. Dzurinda oponoval, že „o pár rokov tam budú vilky a jediný kolchozník bude pán Fico, ktorý bude okopávať medzi luxusnými vilami. Niet najmenších pochybností, že po prvom januári minulého roka sa tam môže stavať a že sa tam budú stavať vilky“.

Neskôr sa s Dzurindom stretol v ďalšej diskusii Robert Kaliňák. Ten vysvetľoval, že v deväťdesiatych rokoch dostala reštituentka 2,8-hektárový pozemok. Znalecký posudok hovoril, že má hodnotu 120-tisíc korún, ale právnička ho od nej kúpila za 200-tisíc. O päť rokov neskôr ho rozparcelovala a predala tridsiatim záujemcom. Jedným z nich bol práve Fico.

Dzurinda stále tvrdil, že je nepochopiteľné, ako mohol stáť Ficov pozemok 37-tisíc, keď za toľko sa v Bratislave už vtedy nedal kúpiť „ani pozemok pod psiu búdu“.

Popoludní zvolal Dzurinda tlačovku. Predložil doklady, že v rokoch 1996 až 1998 vypracovali pre túto lokalitu urbanistickú štúdiu. Obstarávateľka štúdie bola právnička, ktorá Ficovi pozemok v roku 2002 predala. V roku 2002 sa aj pokúšali zmeniť pozemky na stavebné, ale nevyšlo to. Dzurinda tvrdí, že právnička potom zintenzívnila snahu a v roku 2005 už poslanci miestneho zastupiteľstva v bratislavskej časti Nové Mesto odhlasovali pozemky ako obytné rozvojové územie.

„Všetci vieme, že je to stavebná parcela, premiér to odmieta priznať,“ tvrdí Dzurinda.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy