Dzurinda: V NR SR sa dejú čudné veci

Opoziční lídri nesúhlasia s krokmi predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý rozhoduje o zvolaní mimoriadnej schôdze, ktorá má byť o odvolaní premiéra Roberta Fica. Predsedovia SDKÚ, KDH a SMK vyčítajú Paškovi, že im doteraz nepovedal, kedy mieni zvolať schôdzu a výbory núti o tomto návrhu rokovať vo večerných hodinách. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda pred novinármi povedal, že v parlamente sa dejú čudné, nezvyklé, netransparentné a nedemokratické veci.

05.12.2007 19:23
Dzurinda Foto:
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda počas rokovania parlamentu.
debata

„Nerozumieme, prečo máme rokovať pod rúškom noci, ja sa obávam, že pod rúškom noci konajú iba zlodeji a valec zo Zlatej Idky sme tu už mali. Žiaľ, znova na mňa dýchajú tie smutné časy z roku 1994, keď sa tu organizovali noci dlhých nožov, túto hru odmietame,“ uviedol Dzurinda.

Šéf KDH Pavol Hrušovský považuje Paškovo počínanie za zvláštne. „Prekvapuje ma, že takýmto flagrantným spôsobom chce niekto demonštrovať za každú cenu parlamentnú väčšinu a z opozície spraviť v tejto parlamentnej demokracii len akýchsi pozorovateľov. Odmietame takéto praktiky, ktoré nám pripomínajú dávno zabudnuté noci dlhých nožov,“ povedal Hrušovský. Podľa neho Paška sa správa neúctivo voči celému poslaneckému zboru, keď ešte neprezradil, na kedy chce zvolať mimoriadnu schôdzu. Myslí si, že Smeru ide o jediné, mať schôdzu čo najrýchlejšie za sebou. Smer-SD má totiž v sobotu stranícky snem a „Robert Fico chce na tento stranícky zjazd prísť ako totálny víťaz“. Predseda KDH tvrdí, že sa tomu nebránia, ale nechcú rokovať v noci.

Predseda SMK Pál Csáky sa domnieva, že Paška pohŕda ústavou. „Tu je rukolapný dôkaz, že naše počínanie a kritika voči pánu Paškovi spred týždňa bola oprávnená, on koná svojvoľne,“ pripomenul Csáky schôdzu, keď opozícia chcela odvolať Pašku. Podľa neho Paškovo správanie nemá nič spoločné s politickou kultúrou. „Toto, čo sa deje, je absolútna fraška,“ dodal Csáky.

Podľa opozičných lídrov Paškovi nič nebráni v tom, aby prerušil riadnu schôdzu a zvolal mimoriadnu schôdzu tak, aby bola počas dňa. Dzurinda povedal, že opoziční poslanci nepôjdu na výbory, ktoré sú zvolané na večer, aby prerokovali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze. Podľa neho sa ešte rozhodne, či opozícia príde na mimoriadnu schôdzu, ak bude vo večerných hodinách. Opozičným lídrom prekáža, že Paška na politickom grémiu, ktoré si vyžiadali, argumentoval len svojimi právomocami z rokovacieho poriadku, ale nepovedal, kedy chce zvolať schôdzu o Ficovom odvolávaní.

Dzurinda na krátkom brífingu aj zažartoval. Keď Hrušovský pripomenul, že sa blíži svätý Mikuláš, Dzurinda mu povedal: „Navzdory vážnosti témy som strašne zvedavý, čo si ráno nájdeš v topánkach“.

Opozícia podala návrh na odvolanie premiéra Fica

Opozícia predložila do parlamentu návrh na odvolanie premiéra Roberta Fica. Reagovala tak na odmietnutie opozičných požiadaviek na stiahnutie nominantov Smeru z vedenia Slovenského pozemkového fondu. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda vidí zmysel v pokuse o odvolanie premiéra. „Prišiel čas, aby sme z tváre Roberta Fica strhli masku,“ povedal Dzurinda s tým, že vláda nerobí politiku v prospech ľudí, ale kšeftuje, a to ju spája.

Na pozadí nášho návrhu sú vážne dôvody, ktoré podľa nášho presvedčenia usvedčujú pána predsedu vlády, že zlyhal," povedal novinárom po predložení návrhu na Ficovo odvolanie šéf opozičnej SDKÚ a expremiér Mikuláš Dzurinda.

Mimoriadna schôdza o odvolávaní premiéra sa musí uskutočniť do siedmich dní, opozícia však na odvolanie Fica nemá dostatok hlasov.

Dzurinda: Prišiel čas Ficovi strhnúť masku

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda naďalej vidí zmysel v zvolaní mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery vláde Roberta Fica. „Prišiel čas, aby sme z tváre Roberta Fica strhli masku,“ povedal Dzurinda s tým, že vláda nerobí politiku v prospech ľudí, ale kšeftuje, a to ju spája.

Návrh na zvolanie schôdze predložil  do parlamentnej podateľne. Predseda parlamentu musí zvolať schôdzu do siedmich dní.  Dzurinda obhajuje opozičnú iniciatívu o vyslovení nedôvery aj tým, že spojenie hlasovania o budúcoročnom štátnom rozpočte s vyslovením dôvery vláde bolo prázdnym gestom.

"To sa nepoužíva ako gesto, to sa používa na to, aby sa neposlušný poslanec alebo neposlušný koaličný partner vyfarbil, buď sa dotlačí k hlasovaniu za vládny návrh alebo vláda končí. Čiže včera to bola, ak nechcem povedať fraška, tak prázdne gesto,“ argumentuje Dzurinda. Podľa neho opozícia má dôvody na pád Ficovej vlády.

Upozorňuje na to, že Slovenský pozemkový fond sa zodpovedá vláde a jeho orgány, ktoré nominoval kabinet Roberta Fica, dopustil „čachre a kšefty, ktoré sa odohrali 10. apríla.“ Na mimoriadnej schôdzi sa hodlá opýtať premiéra, ako mohol dopustiť takéto obchody a prečo dodnes je Branislav Bríza predsedom Správnej rady fondu a opustil len funkciu námestníka generálneho riaditeľa fondu. Ficovi vyčíta aj neochotu podložiť dokladmi, ako získal vinicu v Bratislave.

Šéf SDKÚ povedal, že na schôdzu nemá pripravené tromfy v neprospech Roberta Fica, ale je možné, že rozprava prinesie niečo nové. Podľa neho opozícia však vyargumentuje, že Fico sa stal nedôveryhodným na výkon premiérskej funkcie.

Dzurinda si myslí, že ak Fica vyrušuje opozičný návrh a nerozumie mu, má zavolať Jiřímu Paroubkovi.

"Poradím mu, nech zavolá svojho dobrého kamoša pána Paroubka a nech sa ho opýta, prečo on takýto návrh dáva omnoho skôr v Českej republike ako my, slovenská opozícia, dávame v Slovenskej republike, možno pán Paroubek pánovi Ficovi vysvetlí, že sa správame úplne normálne, štandardne,“ dodal Dzurinda.

Spor okolo SPF vyvolali informácie o tom, že nominant koaličnej HZDS vo fonde Branislav Bríza odobril prevod zhruba milióna metrov štvorcových pozemkov pod Vysokými Tatrami pre reštituentov, ktoré sa následne vraj za zlomok trhovej ceny dostali do rúk firmy považovanej za blízku ĽS-HZDS. Pôda sa však neskôr po zásahu prokuratúry vrátila späť štátu. Fico okrem toho predtým presadil odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu z HZDS

Opozícia však za dianie vo fonde viní najmä Smer, ktorý má najviac zástupcov v správnej rade SPF. Fica preto vyzvala, aby nominantov svojej strany z fondu odvolal.

Premiér obvinenia i požiadavky opozície odmietol, sľúbil však rozsiahlu reformu fondu. Súčasnú opozíciu okrem toho obviňoval, že práve jej blízki ľudia sa v minulých volebných obdobiach obohacovali na prevodoch štátnej pôdy.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy