„Čo nám kto môže vyčítať v hospodárskej oblasti. Že brzdíme hospodársky rast? To nie je pravda,“ zdôraznil. „Ťažko je niečo možné vyčítať vláde Slovenskej republiky z hľadiska ekonomickej politiky, finančnej politiky no a o sociálnej politike ani nehovorím, pretože predchádzajúca vláda sociálnu politiku prakticky žiadnu nerobila. Takže je veľmi ťažké nájsť nejakú alternatívu voči súčasnej vláde,“ vyhlásil Fico na tlačovej besede.
„Najväčšia výzva pre túto vládu je zagarantovať, že ľudia svojimi príjmami sa budú približovať priemernej životnej úrovni, ktorá dnes v Európskej únii je… Aj preto bude naďalej pokračovať jasná politika tejto vlády, ktorá na jednej strane bude podporovať hospodársky rast, ale na druhej strane bude garantovať, že z tohto hospodárskeho rastu budú mať profit všetci, a nie iba úzka skupina ľudí, ako je typické povedzme pre neoliberálne ekonomické politiky,“ povedal predseda vlády.
Fico pochválil vládu aj za pokrok v príprave na schengen. V septembri 2006 sme neplnili podmienky ani v jednej oblasti schengenského kódexu. Z krajiny, ktorá bola na vyhodenie z rozširovania schengenskej bezpečnostnej zóny, sa stala jedna z najlepšie pripravených. Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že východnú hranicu EÚ, ktorú tvorí necelých 100 kilometrov hranice s Ukrajinou, sme mali chrániť podľa schengenských kritérií už pred štyrmi rokmi.
Vstup Slovenska do schengenu neznamená podľa premiéra spustenie novej železnej opony. Vláda sa bude usilovať udržať čulý pohraničný styk a hospodársku spoluprácu s Ukrajinou. Kaliňák dodal, že sa pripravuje zmluva o malom pohraničnom styku. Ochrana východnej hranice nie je ochranou pred občanmi Ukrajiny, ale pred nelegálnymi migrantmi, ktorí cez Ukrajinu prúdia na Západ, uviedol.