Šéfa STV Hrehu odvolali presne po roku

11.12.2007 12:43, aktualizované: 16:58
Odvolaný riaditeľ STV Radim Hreha
Autor:

Televízna rada odvolala z funkcie šéfa Slovenskej televízie Radima Hrehu. Členovia rady mu pred hlasovaním vyčítali neplnenie zákonných povinností a zle hospodárenie verejnoprávnej televízie. Hreha bol za riaditeľa STV zvolený presne pred rokom. Odvolanie Hrehu podporilo desať z 12 prítomných členov rady. Rada STV by zanedlho mala vyhlásiť nové voľby na kreslo šéfa televízie.

Už v prechádzajúcich týždňoch, ako aj v utorok, rada Hrehu kritizovala, že STV v druhom štvrťroku neodvysielala vo svojom programe najmenej 20 percent podielu nezávislej európskej produkcie a od júna 2007 si na prvom programe neplní povinnosť odvysielať väčšinový podiel relácií vo verejnom záujme; neplnenie si zákonných povinností je jedným z dôvodov za odvolanie riaditeľa STV.

Členov rady tiež znepokojilo, že STV má namiesto plánovanej straty 200 miliónov korún v tomto roku skončiť so schodkom 300 miliónov Sk. Hreha už skôr tvrdil, že predpokladané zhoršené hospodárenia spôsobili nečakané náklady.

Hreha: Za odvolaním neboli politické tlaky

Odvolaný riaditeľ Radim Hreha nemá dôkazy o politických tlakoch, ktoré by stáli za jeho odvolaním Radou STV. Ako povedal pre médiá už ako exriaditeľ verejnoprávnej televízie, vzhľadom k tomu, v akej pozícii je verejnoprávne médium na Slovensku a celkove v rámci EÚ, „tak netvrdím, že niekde v pozadí nemohli byť aj nejaké takéto vplyvy, ale ja osobne som sa s tým nestretol“. Zdôraznil, že nikto z politikov ho v poslednom období nijako neatakoval, neovplyvňoval, ani sa mu nevyhrážal. „Priznám sa, že i pre mňa to dnešné rozhodnutie bolo trošku prekvapením,“ povedal Hreha. Napriek tomu však hlasovanie o svojom odvolaní už tri – štyri mesiace očakával. 

STV je v súčasnosti podľa Hrehu správne nastavená. Jeho odvolanie by sa televízie nemalo dotknúť. „Rozhodne na obrazovke by to divák nemal pocítiť,“ povedal. Hreha, sa už v utorok musí zbaliť a opustiť svoju kanceláriu. Ako povedal médiám, po dlhom čase si dá aspoň tri poldeci. Zvažuje, že využije svoje skúsenosti a zostane na slovenskej mediálnej scéne pôsobiť v rámci lobingu, PR.

Jarjabek: Rada STV vie, prečo Hrehu odvolala

Poslanec za Smer Dušan Jarjabek čaká, čo bude po odvolaní riaditeľa Slovenskej televízie Radima Hrehu ďalej. „Rada STV vie prečo ho odvolala. Je to v jej kompetencii. Čakáme, čo bude ďalej,“ povedal Jarjabek.

Predsedu parlamentného výboru pre kultúru a médiá Pavla Minárika z KDH od­volanie Hrehu neprekvapilo. „nepredpokladal som však, že to príde ešte pred Vianocami. Zdá sa, že pohár trpezlivosti pretiekol,“ povedal Minárik. Podľa predsedu výboru nie je dobré, aby STV bola dlho bez generálneho riaditeľa, ale myslí si, že nového riaditeľa zvolia až noví členovia Rady STV.

STV povedie dočasne Nikolaj Savický

STV povedie až do zvolenia nového generálneho riaditeľa zástupca bývalého šéfa STV a riaditeľ pre strategický rozvoj Nikolaj Savický. Rada STV mu síce s hlasovaním o jeho zvolení za štatutára vyslovila nedôveru, Savický sa však odmietol svojej doterajšej funkcie vzdať. Neprešiel ani návrh rady, ktorý by z neho urobil štatutára s obmedzenými kompetenciami. Savický tak zostáva štatutárom a automaticky prevzal všetky kompetencie generálneho riaditeľa. Predseda Rady STV Bohumír Bobocký médiá informoval, že si na súčasné postavenie štatutára nechá rada vypracovať dva právne posudky. 

Ako pre médiá uviedol Savický, urobí to, čo je jeho povinnosťou – preverí všetky zmluvy, ktoré sú v tejto chvíli na stole, predloží rade inventúru zmlúv a rozhodne sa ďalej podľa právnych analýz. Následne pravdepodobne podá výpoveď. Keby to bude, závisí však podľa neho od prevádzkových záležitostí STV.

Savického odvolanie Hrehu prekvapilo a považuje ho za zmätočné. „Pretože nebol pripravený ďalší postup a celá situácia veľmi komplikuje a poškodzuje STV, vo chvíli, keď STV potrebuje urobiť zásadné kroky na to, aby spustila tretí televízny kanál, aby obhajovala svoje záujmy, napríklad pri vyjednávaní o digitalizácii, dokončila programový koncept, rozpočet,“ zdôvodnil štatutár STV. Zároveň informoval, že Rada STV vyhlási do 15 dní výberové konanie na generálneho riaditeľa.

Hreha do čela STV prišiel aj s hlavným analytikom Českej televízie a odborníkom na digitalizáciu Nikolajom Savickým a bývalým výkonným riaditeľom Produkčného domu Forza Romanom Liptákom. Savický sa stal zástupcom generálneho riaditeľa a riaditeľom strategického rozvoja. Jeho úlohou bola najmä príprava televízie na prechod na digitálne vysielanie. Lipták bol štatutárom, súčasne aj výkonným riaditeľom a šéfom programu. Z tohto postu odišiel k 30. júnu a stal sa projektovým manažérom pre strategické projekty v televízii Markíza.

Vedenie programu po ňom prevzala Mária Sedláková. Krátko po svojom zvolení oznámil Hreha Rade STV zmenu na poste šéfredaktora spravodajstva STV. K 31. decembru 2006 z tejto funkcie odvolal Rolanda Kyšku a od 1. januára 2007 na jeho miesto nastúpil dovtedajší zahraničný spravodajca Slovenského rozhlasu v Prahe Ján Šmihula.

Hreha začiatkom januára 2007 odvolal šéfa publicistickej relácie Reportéri Eugena Kordu. Mal výhrady voči Kordovej profesionalite, najmä v reportážach Hedviga I. a Hedviga II., ktorými mal Korda porušiť Chartu  spravodajstva a publicistiky STV. Korda však tvrdil, že Hreha pri jeho odvolávaní z vedenia reportérov argumentoval politickými tlakmi. Téme sa chcel venovať 11. januára v relácii Pod lampou Štefan Hríb, ale zrušil plánovanú tému a skrátil vysielanie relácie. Na základe toho Hreha 19. januára oznámil, že relácia Pod lampou je definitívne zrušená a pripravuje sa jej inovovaný formát. Novú diskusiu na Dvojke zatiaľ STV nepriniesla. 

Radim Hreha (1953) do roku 1994 pôsobil v Košiciach, najprv ako vedúci zásobovania Hutných stavieb Košice (1978–1983), neskôr v rokoch 1983 až 1988 bol vedúcim autoservisu, potom až do roku 1994 riaditeľom závodu Drobný tovar Košice. V rokoch 1994 až 1996 pôsobil na mestskom úrade Českého Krumlova a v spoločnosti Služby mesta Český Krumlov. Mediálnej problematike sa začal profesionálne venovať v Pragobanke (1997 – 1998), kde medzi jeho kompetencie ako obchodného námestníka riaditeľa pobočky patrila i komunikácia s médiami. V rokoch 1998 až 2001 bol vrchným mediálnym analytikom spoločnosti CEPRA (Central European Public Relations Agency), ktorej klientom bola aj TV Nova.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk