Hrušovský: Vláda s HZDS je neprijateľná

Alternatíva vlády súčasných opozičných strán s ĽS-HZDS je pre KDH neprijateľná. V diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy to povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. "Pre KDH je kapitola spolupráce s HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom uzavretou kapitolou," skonštatoval. Úvahy o spolupráci opozičných strán s HZDS odštartovala koaličná kríza, počas ktorej HZDS hrozilo odchodom z vlády.

15.12.2007 16:58
Hrušovský Foto:
Predseda KDH Pavol Hrušovský

Aj keby HZDS odišlo z vládnej koalície, nestane sa pre KDH partnerom, uviedol Hrušovský, s tým, že o tomto postoji informovali partnerov v SDKÚ-DS a SMK. Neverí, že by sa správanie HZDS v akejkoľvek vláde zmenilo. „S Vladimírom Mečiarom sa nedá seriózne spravovať krajina,“ poznamenal Hrušovský.

Mečiar v relácii poprel špekulácie o tom, že v čase trvania koaličnej krízy hľadal zadné dvierka pre odchod z koalície na rokovaniach s SDKÚ. Iné ako súčasné zloženie fungujúcej vládnej koalície si nevie predstaviť. Svoj terajší vzťah s premiérom a lídrom Smeru-SD Robertom Ficom prirovnal k manželstvu z rozumu. „My sa dohodnúť musíme,“ skonštatoval, pričom však odmietol komentovať priebeh nedávnej koaličnej krízy. Dodal, že podľa dohody v koalícii sa strany správajú tak, akoby žiadna kríza nikdy nebola.

Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS) doplatil podľa Mečiara v kauze prevodu pozemkov vo Vysokých Tatrách na súboj dvoch finančných skupín. Štát však podľa neho nemôže hovoriť do toho, ako s vrátenými pozemkami reštituenti naložia. „Keď súkromná osoba predá, tak sa musí skúmať legitimita tohto kroku, ale ona nemôže byť v neprospech štátu.“ Rovnakým spôsobom by sa potom podľa Mečiara dali spochybniť všetky reštitúcie z minulosti. Ohradil sa aj voči spájaniu kauzy s jeho menom len preto, že sa pozná s Milanom Bališom, spolumajiteľom firmy GVM, ktorá pozemky od reštituentov kúpila.

Naopak podľa Hrušovského je jasné, že hlavným vinníkom pozemkovej kauzy bol nominant HZDS, teda nepriamo strana, ktorej predsedom je Vladimír Mečiar. Nepovažuje preto za správne, že SDKÚ chcelo celú zodpovednosť za predaj pozemkov preniesť na Smer. „Tým, že Mikuláš Dzurinda prekrýval celý tento problém zodpovednosťou len premiéra Roberta Fica, akoby zbavoval toho hlavného vinníka zodpovednosti,“ povedal.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba