Fico: Vychovám zo Slovákov vlastencov

Vláda bude v novom roku prebúdzať národné povedomie, zvyšovať úctu k štátnym symbolom, prehlbovať vlastenectvo a poznanie verejnosti o slovenských dejinách a ich osobnostiach. Zhodli sa na tom predsedovia Smeru, SNS a HZDS. "Vzťah k republike nie je vôbec taký, aký by mal byť. Vlastenectvo ani zďaleka nedosahuje takú kvalitu, aká by mala byť v jednom vyspelom štáte, ktorý je v strede Európy. Musíme vrátiť do vedomia ľudí, že máme nejakú históriu, že sa nemáme za čo hanbiť," povedal premiér Robert Fico.

18.12.2007 16:29
Fico, Slota Foto:
Predseda vlády a Smeru Robert Fico (vpravo) s lídrom SNS Jánom Slotom počas brífingu po rokovaní koaličnej rady.
debata

„Dá sa očakávať v roku 2008 pomerne veľká iniciatíva zo strany vládnej koalície pri pripomínaní si významných udalostí, významných osobností slovenského života.“ Koalícia chce tiež na Bratislavskom hrade postaviť sochu Svätopluka, ktorého premiér označil za kráľa starých Slovákov. 

Vlastenectvo a úctu k štátnym symbolom si vláda nechce vynútiť zákonom. „To sa nedá vyriešiť zákonom. Pôjdeme po línii, ktorá rozhodne nie je konfrontačná,“ vyhlásil premiér. Zrejme sa tak na stôl nevráti zákon na ochranu republiky, ktorý chcela presadiť koaličná SNS. Slota v septembri avizoval, že SNS ho opätovne predloží do parlamentu. Premiér si masívnu kampaň predstavuje ako sled podujatí a pripomínaní významných osobností slovenských dejín, od stredoveku a ešte ďalej. Okrem vlády budú mať svoje akcie jednotlivé strany. 

Na otázku, či bude medzi osobnosťami aj Jozef Tiso a udalosťami obdobie prvého slovenského štátu, premiér odpovedal novinárke vianočným vinšom. Povedať v spoločnosti koaličných partnerov z HZDS a SNS Vladimíra Mečiara a Jána Slotu, aký má postoj k Tisovi, odmietol, pretože otázku vnímal ako provokáciu. Poukázal na svoje predošlé stanoviská. Začiatkom januára v platenej správe napísal, že Tisa považuje za zodpovedného za deportácie, o čom svedčia aj vyznamenania za potlačenie SNP, ktoré v Banskej Bystrici udelil príslušníkom SS. Holokaust označil za jednu z najväčších tragédií 20. storočia a každého, kto sa na ňom zúčastnil, odsudzuje. 

Zároveň sa predseda vlády postavil proti „vyľudňovaniu“ slovenských dejín a označovaniu osobností minulosti za zradcov či hrdinov. Dejiny by mali posúdiť historici. „Prestaňme si vyľudňovať vlastnú históriu. Prestaňme za každú cenu niekoho považovať za zradcu a niekoho za hrdinu. Nech sa historici zaoberajú tým, kto akú historickú úlohu zohral,“ povedal Fico po rokovaní koaličnej rady. „Faktom je to, že naše dejiny sú zaplnené ľuďmi a udalosťami. Je našou povinnosťou tieto dejiny priblížiť našej verejnosti, najmä tej najmladšej generácii.“ 

Koaliční národniari doteraz prezentovali jasný postoj k Tisovi a slovenskému štátu. Po kritike médií v ostatnom čase však upravila webové stránky. Mládež SNS stiahla Tisa zo zoznamu národných velikánov, ako aj Modlitbu za blahorečenie slovenského mučeníka Jozefa Tisa. Slota sa k Tisovi a slovenskému štátu opakovane hlásil. K 60. výročiu vyhlásenia autonómie Slovenska vyzval na Tisovu rehabilitáciu.

„Je to obyčajná sprostá špinavosť tých, ktorí tvrdia, že vojnový slovenský štát v rokoch 1939 až 1945 bol fašistický,“ povedal 6. októbra 1998 pred Katolíckym domom v Žiline. Z jeho balkóna Tiso vyhlásil autonómiu. „Všetkých vás vyzývam urobiť všetko, aby ľudia, ktorí sa ako prví postavili za to, aby slovenský národ žil v suverénnom samostatnom štáte, boli skutočne rehabilitovaní a dostalo sa im úcty, ktorá im patrí. Ja skutočne obdivujem nášho prvého prezidenta dr. Jozefa Tisa, pretože si v žiadnom prípade nemyslím, že bol vojnový zločinec. To je nehorázna absurdnosť,“ citoval na druhý deň Slotu denník Sme. 

Fico a Slota na seba v kauze Tiso narazili tento rok v januári, keď arcibiskup Ján Sokol vyhlásil, že za slovenského štátu bol u nás blahobyt a že si váži prezidenta Tisa. Fico reagoval spomínanou platenou správou. Slota v televízii Markíza povedal, že význam slov arcibiskupa sa zbytočne premršťuje a určite nimi nemyslel nič zlé.

„Otec arcibiskup Sokol mal pravdu v tom, že napríklad za toto obdobie sa postavilo 200 nových priemyselných závodov na Slovensku, 400 kilometrov ciest a železníc.“ Na poznámku moderátorky, že zo Slovenska bolo deportovaných aj 70-tisíc Židov, Slota povedal, že vtedy nežil a nevie „prečo by som si mal donekonečna sypať popol na hlavu“. SNS podľa neho odsudzuje všetko zlé, čo sa udialo počas vojnových rokov za existencie slovenského štátu. Že by bol slovenský štát fašistický, by však Slota "takto otvorene nepovedal”.

Na koaličnej rade si vládne strany dohodli obsadenie miest vo verejnoprávnych médiách. Premiér Robert Fico sa netajil tým, že vláda chce mať v STV a SRo vplyv. VIAC NÁJDETE TU

debata chyba