Každý piaty učiteľ počítač nepoužíva

Viac ako desaťtisíc učiteľov si s počítačom nerozumie a na vyučovaní ho nepoužíva. Vyplýva to z oficiálnych čísel rezortu školstva. Už od budúceho roka však ministerstvo plánuje pedagógom nakúpiť notebooky. Na počítačové vybavenie škôl minie do roku 2011 takmer 11 miliárd korún.

19.12.2007 07:19
Škola Foto: ,
Ilustračné foto

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) chce do štyroch rokov poslať pedagógom 32-tisíc notebookov, čo by znamenalo, že jeden pripadne na dvoch učiteľov. V správe, ktorú predložil, priznáva, že na Slovensku je problémom počítačová gramotnosť.

„Je pravda, že sú učitelia, najmä starší, ktorých k počítaču nedostanete,“ povedala zástupkyňa riaditeľa v Základnej škole na Medňanskej ulici v Ilave Helena Machová. Podľa nej asi 50 percent má veľký záujem využívať ich v praxi, časť je však takých, ktorých k počítačovému programu „nedoženiete“. Machová si myslí, že bez počítačových zručností sa v budúcnosti učiteľ nezaobíde. „Preto sme notebooky veľmi uvítali,“ dodala.

Učiteľov základných a stredných škôl je asi 64-tisíc. V štatistickom výkaze, ktorý sa robí na všetkých školách, uviedli, že 80 percent z nich počítač pri svojej práci použilo. Zvyšok si za počítač v škole nesadne.

Väčšina učiteľov už prešla počítačovými školeniami, do roku 2008 budú vyškolení všetci na základnú úroveň. To znamená, že na počítači budú vedieť napísať dokument a poslať e-mail. Kurz však nezaručí, že budú vedieť používať notebooky ako učebnú pomôcku a vytvárať na nich školské projekty.

„Rozdať notebooky je páčivý krok, nebude ho nikto kritizovať,“ uviedla odborníčka na školstvo z Konzervatívneho inštitútu Zuzana Humajová. Podľa Humajovej je však ich využitie otázne. Myslí si, že ministerstvo malo najskôr naštartovať školskú reformu, ponúknuť učiteľom datábazu školských programov, ktoré môžu využiť, a naučiť ich kreovať vyučovacie hodiny. „Bez toho nemá zmysel rozdávať notebooky,“ poznamenala.

Na notebooky pôjde zhruba 800 miliónov korún. Celý Mikolajov projekt informatizácie si vyžiada 11 miliárd, pričom necelých sedem miliárd z toho bude Slovensko čerpať z eurofondov. Školám sa zakúpia ďalšie počítače pre deti. Nákup počítačovej techniky je podľa Humajovej najjednoduchší spôsob, ako minúť eurofondy.

Ministerstvo potrebu nových počítačov vysvetľuje práve nízkou schopnosťou Slovákov ich využívať. Slováci to dokážu len z asi jednej tretiny tak, ako obyvatelia starých členských štátov. Podľa nedávno zverejnených zistení OECD však príčinou nie je nedostatok počítačov. Slovenské školstvo je v tejto oblasti zabezpečené primerane, viac by potrebovalo investovať do iných.

Žiaci vo veku 15 rokov majú v škole na vyučovaní priemerne 40 počítačov. Problémy s pripojením na internet sú porovnateľné s vyspelými krajinami OECD.

Oproti priemeru OECD však až o 41 percent viac slovenských škôl uvádza, že má nedostatok učebníc. O 32 viac má zle vybavenú knižnicu a vyše 70 percentám škôl chýbajú štandardne vybavené laboratóriá. 

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba