Maňka: SMK umelo vyvoláva napätie

Predstavitelia SMK podľa podpredsedu Smeru-SD a europoslanca Vladimíra Maňku umelo vyvolávajú stav ohrozenia maďarskej národnostnej menšiny. Predseda SMK Pál Csáky Maňkovi oponuje a tvrdí, že jeho strany sa netreba báť, ale treba s ňou spolupracovať.

06.01.2008 14:34 , aktualizované: 14:57
SMK Foto:
Logo SMK.
debata

„Nové vedenie SMK má svoje preferencie postavené takmer výlučne na princípe, že musí chrániť maďarskú národnostnú menšinu. Aj proti neexistujúcemu nepriateľovi. Ak by ju totiž nebolo voči čomu chrániť, mohli prísť o svojich voličov,“ povedal Maňka.

Na Slovensku podľa neho takmer všetci dobre vedia, že u nás obyvatelia slovenskej a maďarskej národnosti žijú v priateľstve a nepociťujú medzi sebou napätie, či nepriateľstvo.

„SMK zašla až tak ďaleko, že niektorí jej zástupcovia vyvolávajú napätie cez európske inštitúcie. Nie je jednoduché vysvetľovať kolegom zo Španielska alebo z inej krajiny, že to, čo hovoria, sú nehorázne výmysly. Navyše, keď o tom píše zahraničná tlač,“ zdôraznil.

Maňka pripomenul, že len nedávno SMK vytiahla kartu, podľa ktorej súčasná vláda nedáva dosť peňazí na financovanie národnostnej kultúry maďarskej menšiny. „Keď sa nám tieto obavy podarilo vyvrátiť nespochybniteľnými faktami a číslami, rýchlo na tú tému zabudli a našli si inú zámienku,“ dodal.

Maňka upozornil, že na poslednom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu v jednominútových vystúpeniach, na ktoré rokovací poriadok neumožňuje reagovať, preto je tento spôsob mimoriadne zákerný, zástupkyňa SMK nepravdivo vystúpila s tým, že „menšinové vysielanie na Slovensku je pred zánikom“. Pritom na druhý deň priznala, že „to nie je také horúce“.

„Takéto úmyselné vyvolávanie napätia medzi maďarskou menšinou a slovenskou väčšinou by mal odsúdiť každý súdny človek. Asi málokto dokáže pochopiť, že je vôbec možné v civilizovanom svete takýmto spôsobom poškodzovať dobré meno vlastnej krajiny v zahraničí. Také niečo predsa neurobí niekto, kto má svoju krajinu naozaj rád,“ vyhlásil Maňka.

Európski socialisti sa už podľa Maňku presvedčili, že väčšina vecí zo strany niektorých odporcov slovenskej vlády je poriadne nafúknutá. „Najvyšší predstavitelia socialistov nám dali jasne najavo, že do jari chcú dostať stranu Smer-SD tam, kam patrí – do tábora socialistov a sociálnych demokratov,“ zdôraznil. Európski socialisti sa podľa neho presvedčili, že Smer-SD svojou sociálne orientovanou politikou prispieva k napĺňaniu ich vlastnej vízie a súčasná vláda robí naozaj politiku pre ľudí. „Pripustili, že účasť SNS vo vláde nemusí byť prekážkou, aby Smer-SD prijali naspäť do svojich radov,“ dodal Maňka.

V októbri 2006 Predsedníctvo Strany európskych socialistov (SES) pozastavilo členstvo strany Smer-SD v Strane európskych socialistov. Tento stav mal pôvodne platiť na obdobie, kým Smer-SD bude vo vláde s SNS.

Csáky: SMK sa netreba báť, treba spolupracovať

„Nás sa netreba báť. S nami treba spolupracovať. Nás treba brať ako slušných a serióznych partnerov. My sme vždy dokázali, že takí vieme a chceme byť,“ povedal predseda strany Pál Csáky.

Predseda SMK Pál Csáky Foto: Ivan Majerský
Pál Csáky Predseda SMK Pál Csáky

Podľa neho si treba uvedomiť, že Maďar nie je a priori nepriateľom Slováka. Maďari majú záujem spolupracovať. „Maďari na Slovensku nie sú nebezpečenstvom pre Slovákov, ale špecifické teleso, ku ktorému ak sa niekto približuje pozitívne, tak dostáva pozitívnu odozvu,“ vyhlásil.

Podľa Csákyho sa koalícia od augusta 2007 snažila SMK odizolovať od európskej aj maďarskej politiky. „Ja to dešifrujem ako šok zo Schengenu, pričom je to absolútne nepochopenie situácie. Schengen prináša nové kvality a nevracia región o 100 alebo 150 rokov dozadu,“ uviedol.

Medzi Slovákmi a Maďarmi, SR a Maďarskom existujú určité problémy. „Je úlohou politikov ich riešiť. Politici pokazili veľa v tejto oblasti, tak majú aj čo naprávať,“ zdôraznil šéf SMK. Podľa neho slovenská inteligencia, politici, si musia vyčistiť vlastný názor na dejiny, aj na prípadné chyby. Je dobré, že sme hrdí na pozitíva, ale žiadny národ nemôže povedať, že nespravil chyby. „Treba otvorene hovoriť aj o chybách a nevytvárať mýty o utláčaných a tých, ktorí boli stále hendikepovaní. S tým už v 21. storočí nemôžeme ísť nikam,“ povedal Csáky.

Aj slovenskí politici by si mali podľa Csákyho uvedomiť, že jedným zo základov dobrých vzťahov medzi SR a MR je moment úrovne národnostnej politiky. To znamená ako sa správa vláda k Maďarom žijúcim na Slovensku.

Facebook X.com debata chyba Newsletter