Odborníci: Ovládnuť médiá? Šokujúce

Snaha vlády o ovládnutie verejnoprávnych médií, ktorú podporil prezident Ivan Gašparovič slovami o potrebe, aby vláda mala svoje médiá, je neprípustná. V európskych demokraciách majú garantovanú nezávislosť od štátu a vlády. To, ako sa rešpektuje, hovorí o vyspelosti politickej scény, uviedli pre Rádiožurnál SRo predstaviteľka najväčšej svetovej organizácie novinárov Renate Schroederová.

07.01.2008 14:45
Slovenský rozhlas Foto:
Slovenský rozhlas
debata

Snahy o ovládnutie médií sú nebezpečné a v rozpore s európskou tradíciou aj európskym Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. „Je šokujúce počuť o snahách ovládnuť verejnoprávne médiá. Mali sme pocit, že v 90. rokoch sa zvládol ťažký prechod zo štátom kontrolovaných médií. Teraz, keď vidíme, že u vás, ale aj v Slovinsku, je snaha o návrat k štátom kontrolovaným médiám, považujeme to za nebezpečné a absolútne v rozpore s európskou tradíciou,“ zdôraznila Renate Schroederová, riaditeľka pre Európu Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ). 

Nezasahovanie štátu do médií majú na celoeurópskej úrovni garantovať aj medzinárodné záväzky. „Všetky krajiny podpísali článok 10 európskej konvencie o ľudských právach  – a to by malo stačiť. Ale, ako vidím na vašom prípade – je to ťažké. Asi by sme mali spolu s Radou Európy a OECD ísť do jednotlivých krajín a snažiť sa vyvinúť väčší tlak na politikov,“ uviedla Schroederová. Dohovor garantuje občanom právo na prijímanie informácií bez zásahu štátnych orgánov. Dohľad nad dodržiavaním má Rada Európy, ktorej momentálne predsedá Slovensko.

Pokusy o ovládnutie médií nie sú v strednej a východnej Európe výnimkou, pripomenul škótsky mediálny expert Charles Fletcher, ktorý pomáhal vo viacerých postkomunistických štátoch s transformáciou médií. „Zásahy politikov sú neprijateľné, ale ide o kultúrny problém celej strednej Európy – od Rumunska, cez Maďarsko, Ukrajinu, Slovensko po Českú republiku. Máte celú generáciu politikov, ktorí boli zvyknutí na to, čo vnímajú ako svoje právo zasahovať do médií,“ dodal pre SRo.

V Nemecku zásahy politikov do médií zakazuje ústava, vo Francúzsku zákon a vo Veľkej Británii s jej „vzorom verejnoprávnosti“ – BBC okrem charty BBC aj silná kultúrna tradícia. „Vo verejnosti vládne široká zhoda, že vláda by nemala zasahovať do programu žiadnej stanice, nielen verejnoprávnej BBC, ale ani do súkromných. My, ako verejnosť a médiá, nechceme, aby vláda zasahovala do toho, čo sa vysiela,“ uviedol Fletcher.

„Je to veľmi zlá správa pre verejnoprávnosť televízie a rozhlasu,“ povedal o vyhláseniach premiéra Roberta Fica o obsadení televíznej a rozhlasovej rady blízkymi ľuďmi a prezidenta Gašparoviča predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Pavol Minárik z KDH. Na to, aby vláda nezasahovala do médií, nie je podľa neho potrebná zmena zákona, ale politická kultúra. „Vedieť, že nemôžem všetko. Niektoré veci sú nad politikou, nad politikou je aj verejnoprávnosť médií,“ dodal Minárik v SRo.

Prečítajte si aj:
Gašparovič: Vláda a parlament by mali mať svoje médiá
Vládu znepokojujú neetické médiá
Smer: Redaktori sa prejavili ako hyeny
Ficove útoky na médiá sú neprijateľné

debata chyba