Gašparovič už vládne médiá nechce

Prezident Ivan Gašparovič urobil pri plánovaní vládnych médií krok späť. Už nehovorí o tom, že vláda by mala mať vlastné médiá, len o práve politikov na odpoveď. Chuť politikov ovplyvňovať médiá nedávno potvrdil premiér Robert Fico. Pred Vianocami vyhlásil, že koalícia chce mať v radách STV a SRo svojich ľudí.

08.01.2008 07:45
Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata

Svoj postoj Gašparovič zmiernil po tom, čo na jeho slová včera zareagovali zahraniční experti. „Myslím, že tí, čo riadia štát – vláda a parlament, ale aj prezident – by mali mať možnosť reagovať v médiách na tie kritické slová, ktoré nie sú objektívne,“ uviedol v pondelok Gaš­parovič pre Pravdu.

V rozhovore pre Slovenský rozhlas však v sobotu jasne hovoril o provládnych prostriedkoch. „Mali by mať svoje médiá (vláda a parlament), ktoré by prezentovali rozhodnutia vlády, názory vlády, parlamentu a tých, ktorí riadia štát,“ vyhlásil.

Takéto médiá sú však známe len z minulosti postkomunistických krajín, v západnej Európe neexistujú. „Bol by to obrovský krok späť, keby sa napríklad televízia dostala pod kontrolu štátu,“ povedala Renate Schroederová, riaditeľka pre Európu Medzinárodnej federácie novinárov.

Premiér Robert Fico Gašparovičove slová odmietol komentovať. „Nebudeme na to reagovať,“ povedala jeho hovorkyňa Silvia Glendová.

Poslanec za SNS Rafael Rafaj Gašparoviča obhajoval. „Pluralitný trh nevylučuje ani takúto informačnú formu,“ povedal o provládnych médiách. Opozícia je pobúrená. „To je nehorázne, prezident mal radšej mlčať,“ poznamenal šéf mediálneho výboru v Národnej rade Pavol Minárik (KDH).

Člen Rady Slovenskej televízie Miroslav Kollár zdôraznil, že úlohou médií je sledovať kroky politikov, ktorí sú pri moci. Prezidentove slová preto vníma ako scestné a škodlivé. Fico navyše podľa neho nechápe princíp verejnoprávnych médií, keďže podporuje doplnenie ich kontrolných orgánov ľuďmi blízkymi vládnym stranám. „(Verejnoprávne médiá) Majú slúžiť všetkým občanom, nie aktuálnej politickej elite,“ dodal.

Gašparovič tvrdí, že k myšlienke, aby mali vláda a parlament „svoje médiá“, ho priviedla zlá skúsenosť s novinármi. „Médiá sú dnes vyslovene v pozícii, keď nenachádzajú nič dobré a pozitívne, ale hľadajú len to zlé,“ uviedol.

Právo na odpoveď, po ktorom teraz volá Gašparovič, je zakotvené v novom tlačovom zákone. Ministerstvo kultúry v ňom presadzuje povinnosť pre vydavateľov, aby umožnili reagovať politikovi, ktorý sa cíti dotknutý napríklad článkom v novinách. Vláda by ho mala schváliť v stredu.

Ficova vláda je od začiatku v spore s novinármi. Denníku Sme Fico dokonca prestal poskytovať akékoľvek informácie, čo odôvodňuje „nenávistnými osobnými postojmi jeho redaktorov“. A to aj napriek tomu, že štátne orgány sú povinné zo zákona poskytovať informácie.

Už pred rokom politici z HZDS a SNS otvorene hovorili o deľbe sfér vplyvu v Slovenskej televízii a v Slovenskom rozhlase. Fico zase v decembri povedal, že koalícia chce do rád verejnoprávnych médií zvoliť ľudí, ktorí tam budú prezentovať ich názory.

debata chyba