O post šéfa STV zatiaľ záujem nie je

Na Radu STV zatiaľ prišla len jedna obálka do voľby generálneho riaditeľa Slovenskej televízie. Pre médiá to po stredajšom rokovaní Rady STV povedal jej predseda Bohumír Bobocký. Podľa neho však spomínaná obálka nebude do voľby pravdepodobne zaradená, keďže je veľmi malá, má formát približne A6. Šéf rady nepredpokladá, že by sa do tak malej obálky zmestili všetky potrebné dokumenty - minimálne 20-stranový projekt či ďalšie materiály.

17.01.2008 09:09
Slovenská televízia Foto: ,
Slovenská televízia.
debata

„Každý relevantný kandidát si počká, kým televízia koncom januára zverejní svoje výsledky za rok 2007,“ myslí si Bobocký. Mená kandidátov na šéfa STV sa verejnosť dozvie v marci až po otvorení obálok. Bude to najskôr päť dní po 25. februári, dokedy sa majú záujemcovia hlásiť. 

Rada by mohla o novom šéfovi STV rozhodovať už marci. Presný termín hlasovania závisí od počtu kandidátov a času aký si rada vyžiada na preštudovanie ich projektov. Voliť by mohla rada v novom zložení, koncom marca totiž tretine jej členov skončí funkčné obdobie. V tom čase by ich už parlament mohol doplniť. Rada STV bude generálneho riaditeľa vyberať po tom, ako 11. decembra odvolala po roku a jednom dni z tejto funkcie Radima Hrehu. Na jeho zvolenie potrebuje nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých členov rady, teda aspoň osem. S odvolaním však musia súhlasiť minimálne dve tretiny radných, čiže minimálne desať. 

Na čele dočasného vedenia STV stál približne týždeň po Hrehovom odvolaní jeho zástupca, riaditeľ pre strategický rozvoj Nikolaj Savický. Rada mu však nevyjadrila dôveru a na post štatutára STV do zvolenia nového riaditeľa schválila technického šéfa Jozefa Mračnu. Mračna už štatutárom STV v minulosti bol. Spolu s Jozefom Filom viedli STV po odchode Milana Materáka, od augusta 2002 do januára 2003, až do nástupu Richarda Rybníčka. Od roku 1989 mala STV trinásť šéfov, Hreha bol prvým, ktorého nevolil parlament ale rada.

Odvolaný riaditeľ STV Radim Hreha a jeho zástupca, riaditeľ pre strategický rozvoj Nikolaj Savický sú ešte zamestnancami STV. Z STV by mali odísť do konca januára. Savický by mal byť vo funkcii ešte týždeň a jeho post bude dočasne zastávať Mračnova štatutárna zástupkyňa Elena Šramková. STV neplánuje na tento post prijímať nového človeka.

debata chyba
Flowers