Fico: Nenecháme sa od Penty vydierať!

Predseda vlády Robert Fico označil predarbitrážnu výzvu akcionára zdravotnej poisťovne Dôvera, holandskej spoločnosti Health Insurance Companies of Eastern Europe (HICEE), za nebotyčnú drzosť a obyčajné výpalníctvo. "Nenecháme sa vydierať," vyhlásil Fico. Predarbitrážna výzva, ktorá obsahuje návrh na mimosúdne vyrovnanie vo výške 15 mld. Sk, podľa premiéra nie je vážnym dokumentom. Na arbitráž so Slovenskou republikou sa pripravuje aj akcionár Apollo zdravotnej poisťovne.

18.01.2008 11:14 , aktualizované: 11:28
Robert Fico Foto:
Predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil stanovisko k vyhrážkam súkromných zdravotných poisťovní.
debata

Ako premiér dodal, výzva takisto neobsahuje žiadne reálne vyčíslenie škôd, ktoré teoreticky mohli vzniknúť. Navyše podľa premiéra v skutočnosti nejde o zahraničného akcionára, keďže spoločnosť HICEE sama v dokumente uvádza, že je súčasťou skupiny Penta.

„Toto považujem za nebetyčnú drzosť, čo si finančná skupina Penta dovolila,“ vyhlásil premiér. Spochybnil vyčíslenú škodu, ktorú im mal jeho kabinet spôsobiť, keď vlani obmedzil možnosť použitia zisku zdravotných poisťovní. „Toto je obyčajné výpalníctvo vo vzťahu k Slovenskej republike. A my sa nenecháme ani vypaľovať, ani vydierať,“ dodal Fico.

Hovorca finančnej skupiny Penta Martin Danko pre televíziu TA3 reagoval, že predseda vlády sa svojím vyhlásením snaží odvrátiť pozornosť. Zdôraznil, že zástupcovia Penty na hroziaci súdny spor upozorňovali. Predarbitrážna výzva je podľa private equity skupiny Penta poslednou možnosťou, ako vyriešiť spor medzi SR a zahraničnými akcionármi zdravotných poisťovní mimosúdnou cestou. "

Napriek tomu sa predseda vlády rozhodol celú záležitosť škandalizovať a nevyjadril sa k nej vecne, pričom minister zdravotníctva mlčí," uviedol hovorca skupiny Penta Martin Danko v reakcii na dnešné vyjadrenia premiéra Roberta Fica. Premiér sa svojimi vyjadreniami podľa Danka otvorene prihlásil k zodpovednosti za dôsledky, ktoré vzniknú z jeho konania.

Premiér spochybnil aj výšku uvádzaných škôd. „To sú peniaze, ktoré si chceli odkrojiť z verejného zdravotného poistenia. Strelili to len tak z brucha a čakajú, že sa roztrasieme,“ vyhlásil Fico. Zdôraznil, že SR nebude s HICEE rokovať a vláda sa už k celej veci nebude vyjadrovať. „Ak sa zdravotným poisťovniam tu nepáči, môžu odísť, alebo si zobrať úvery, postaviť vlastné nemocnice a tak zarábať,“ uzavrel Fico. Zopakoval, že vláda nedovolí zdravotným poisťovniam zarábať na povinných odvodoch a bez možnosti klásť otázky odišiel na stretnutie s poľskou vládnou delegáciou.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič uviedol, že činnosť zdravotných poisťovní v SR nie je podnikaním. Zároveň skonštatoval, že nevie o žiadnych investíciách poisťovní, ktoré by na Slovensko prišli. Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR Eduard Kováč na to reagoval, že akcionári zdravotných poisťovní použili na vyčíslenie škôd štandardné pravidlá. „Nie je zvykom kalkulácie uvádzať v predarbitrážnej výzve,“ dodal.

Podľa Kováča zdravotné poisťovne zatiaľ ostávajú na trhu verejného zdravotného poistenia v SR, aj keď sa významne zhoršilo podnikateľské prostredie. Po nadobudnutí účinnosti novely zákona o zdravotných poisťovniach sa podľa Kováča zároveň oslabili možnosti služieb pre poistencov.

Akcionár zdravotnej poisťovne Dôvera, holandská spoločnosť HICEE, zaslal vo štvrtok štátnym orgánom SR predarbitrážnu výzvu. Spoločnosť vyzýva SR na mimosúdne vyrovnanie škody vo výške 15 mld. Sk. Reaguje tak na nadobudnutie účinnosti novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá obmedzila nakladanie so ziskom zdravotných poisťovní. Ak sa HICEE a štát nedohodnú na mimosúdnom vyrovnaní škody, začne akcionár Dôvery proti Slovensku medzinárodné rozhodcovské konanie.

Novela zákona o zdravotných poisťovniach okrem iného nariadila zdravotným poisťovniam, aby zisk z verejného zdravotného poistenia vrátili do systému zdravotníctva. Po prvý raz sa tak má stať v roku 2009 za zisk vyprodukovaný v tomto roku. Novelu schválil parlament vlani a účinnosť nadobudla od januára tohto roku.

Na arbitráž sa chystá aj akcionár Apollo ZP

Na arbitráž so Slovenskou republikou sa pripravuje aj akcionár Apollo zdravotnej poisťovne (ZP). Ako oznámil výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR Eduard Kováč, firma E.I.C., a.s., dcérska spoločnosť rakúskej Eurambank ako majoritný akcionár Apollo sa na základe právnej analýzy, ktorá potvrdila porušenie investorských práv, rozhodla súdnou cestou hájiť svoje záujmy. Opiera sa pritom o dohodu o podpore a ochrane investícií medzi SR a Rakúskom. V súčasnosti si E.I.C. vyberá právnu kanceláriu, ktorá ju bude zastupovať. Finančné podmienky zatiaľ spoločnosť nechcela konkretizovať, nakoľko to považuje za predčasné.

O ďalšom postupe sa vo štvrtok a v piatok rozhoduje aj akcionár Union ZP, holandská poisťovacia skupina Eureko B.V. Postup akcionára Európskej ZP zatiaľ poisťovňa nekonkretizovala.

debata chyba