Fico: Zmeniť dekréty? Zmeňme výsledky vojny

21.01.2008 18:22
Fico
Premiér Robert Fico počas prejavu v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. Autor:

Premiér Robert Fico v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy v Štrasburgu vyhlásil, že "Benešove dekréty sa zmenia, ak zmeníme výsledky druhej svetovej vojny". Podľa neho "nie je vhodné, aby sme používali tému histórie na rozdeľovanie". Fico tiež kritizoval Radu Európy, ktorá viackrát vyjadrila obavy o práva menšín na Slovensku, že je "miestom, kde si niektoré skupiny riešia národnostné traumy a robia historické experimenty smrdiace naftalínom".

Fico sa vyjadril v Štrasburgu deň predtým, ako pred poslancami vystúpi s prejavom maďarský premiér Ferenc Guyrcsány. Fico v prejave k poslancom tiež vyhlásil, že Slovensko je krajinou, ktorá „môže byť v mnohých aspektoch politiky voči menšinám príkladom“.

Mesiac pred hodnotením štatútu Smeru európskymi socialistami, ktorí pozastavili strane členstvo na protest proti jej spojenectvu so SNS, Fico vyzval európskych politikov, aby „vládu nehodnotili podľa jej farby, ale podľa toho, čo robí“.

Rakety aj radar odmietam, vyhlásil premiér

Premiér Fico vo svojom vystúpení odmietol plány USA na výstavbu protiraketových základní v Poľsku a v Česku. „Moja pozícia k radaru aj k raketám je odmietavá. Či bude radar v Českej republike, alebo rakety v Poľsku, záleží od bilaterálnych dohôd s USA. Odmietam tvrdenie, že tieto dohody sa netýkajú tretích krajín, predovšetkým susedných,“ odpovedal premiér na otázku z pléna Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu.

„Nevidím dôvody, aby sa protiraketový štít presúval do Európy a spôsoboval nervozitu,“ pokračoval premiér. Podľa neho by mali o tejto téme hovoriť krajiny na „fórach na to určených“ – v NATO, Európskej únii a v Rade Európy." Podľa Fica je však údajne na takúto debatu neskoro. „Zdá sa, že budeme iba svedkami tohto procesu,“ uzatvoril premiér, ktorý minulý piatok hovoril o amerických plánoch s poľským šéfom vlády Donaldom Tuskom.

Predseda vlády Robert Fico na stretnutí...
Predseda vlády Robert Fico na stretnutí odpovedá novinárom pred budovou Európskeho súdu pre ľudské práva počas oficiálnej návštevy v Štrasburgu. Autor: SITA

Šéf opozičnej SDKÚ Mikuláš Dzurinda v piatok po stretnutí s Tuskom pre televíziu Markíza na margo amerických základní uviedol, že „Irán predstavuje hrozbu.“.

Plány USA na vybudovanie systému protiraketovej obrany v Poľsku a Českej republike, o ktorom Washington tvrdí, že by mal byť ochranou pred možnou hrozbou zo strany Iránu, vyvolali ostrý odpor zo strany Ruska, ktoré ho považuje za hrozbu pre svoju národnú bezpečnosť.

Fico: Kosovo uznáme, ak tak urobia ostatní

Slovenský premiér Robert Fico na pôde Parlamentného zhromaždenia Rady Európy zopakoval pozíciu Slovenska v otázke nezávislosti Kosova. „Náš postoj je veľmi opatrný, vieme si len ťažko predstaviť uznanie nezávislosti Kosova, ak ho neuznajú medzinárodné inštitúcie,“ povedal Fico po stretnutí s predsedom parlamentného zhromaždenia René van der Lindenom. 

„Ak to bude jednostranné vyhlásenie nezávislosti, nebude to pre nás stačiť,“ zdôraznil Fico, ktorý prišiel do Štrasburgu zhodnotiť priority slovenského predsedníctva Výboru ministrov Rady Európy. Podľa Fica na hrozbu jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova upozornil aj René van der Linden, podľa ktorého by takýto krok predstavoval „veľké nebezpečenstvo“. 

Šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš na otázku, či bude Slovensko prezentovať svoju pozíciu v otázke Kosova aj počas utorkového vystúpenia, uviedol, že „naša pozícia je jasná, je to naša línia, ktorá je konzistentná a ideme v tejto politike ďalej“. 

Na otázku, čo znamená v ponímaní slovenskej pozície v otázke Kosova výraz medzinárodné organizácie, premiér Fico odpovedal „politická zhoda s OSN a EÚ v tejto otázke“.

Kosovo, ktoré s 90-percentnou populáciou etnických kosovských Albáncov spravuje od roku 1999 OSN, sa dožaduje nezávislosti od Srbska, čo Belehrad zásadne odmieta a tvrdí, že Kosovo je historickou súčasťou Srbska. Väčšina krajín EÚ a Washington sú však pripravení nezávislosť srbskej provincie uznať. Očakáva sa, že po 18 mesiacoch bezúspešných rokovaní s Belehradom sa Kosovo tento rok oddelí od Srbska.

Pozíciu Belehradu obhajuje Rusko, ktoré vetovalo niekoľko rezolúcií OSN, ktoré by Kosovu poskytovali nezávislosť pod medzinárodným dohľadom. Cyprus, ktorý je od roku 1974 rozdelený, Grécko a Rumunsko tiež podporujú Belehrad z obavy, že nezávislosť Kosova by mohla podporiť separatistické tendencie v ich krajinách.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku