Minister obrany Kašický odstúpil

Minister obrany František Kašický (Smer-SD) oznámil, že podal demisiu. Povedal, že prijal politickú zodpovednosť za predražené verejné súťaže ministerstva. Z vlády, ktorá nastúpila v júli 2006, tak odíde druhý minister. V novembri 2007 pre škandál na Slovenskom pozemkovom fonde odvolal premiér Fico ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (HZDS-ĽS). Prezident Ivan Gašparovič Kašického do konca týždňa určite oficiálne neodvolá. "Počkáme, kým kaša trochu vychladne," dodal Gašparovičov hovorca Marek Trubač.

25.01.2008 10:42 , aktualizované: 15:17
Kašický a Fico Foto:
Minister obrany František Kašický (vľavo) podal demisiu, premiér Robert Fico ju prijal.
debata

„Necítim subjektívnu zodpovednosť za konanie úradníkov, respektíve úradu, ktorý konal v rozpore so všeobecne platnými smernicami, nariadeniami, programami a mnou schválenými plánmi v rezorte obrany. Na druhej strane sa však nezbavím objektívnej zodpovednosti, ktorú nesiem za rezort,“ dodal Kašický. Podľa vlastných slov nechce svojou osobou prispievať k ďalšej škandalizácii.

Zatiaľ nie je známe kto nahradí Kašického vo funkcii ani kde bude Kašický ďalej pôsobiť. Odchodom z rezortu sa ale podľa predsedu vlády Roberta Fica nezatvárajú Kašickému dvere na „slovenskej politickej scéne a strana Smer-SD, ktorej bol nominantnom, má záujem o jeho profesionálne skúsenosti v bezpečnostnej oblasti“.

Prezident Ivan Gašparovič sa stretol v Prezidentskom paláci s Františkom Kašickým. Hovorca prezidenta Marek Trubač uviedol, že prezident Kašického do konca tohto týždňa určite oficiálne neodvolá. „Počkáme, kým kaša trochu vychladne,“ dodal Trubač. Prezident chce počkať, kým sa strana Smer-SD dohodne aspoň na tom, kto bude dočasne poverený riadením rezortu obrany, ak sa v nasledujúcich dňoch nenájde Kašického nástupca. Keďže František Kašický i premiér Robert Fico sú presvedčení o tom, že zmena na poste ministra obrany je nevyhnutná, prezident nebude záležitosť zbytočne predlžovať, upozornil Trubač.

Kto nahradí Kašického?

Otázka Kašického nástupcu je podľa premiéra predčasná. „Je niekoľko alternatív. Aj alternatíva kontinuity, aj alternatíva príchodu úplne nového človeka. Možno by bolo opäť zaujímavé mať za ministra alebo ministerku človeka, ktorý nemá poslanecký mandát,“ poznamenal Fico s tým, že sa o novom ministrovi bude radiť aj s Kašickým. Ficovi je ľúto, že odchádza jeden z najaktívnejších ministrov, ktorý významne prispel k zásadným zmenám v rezorte. Rozhodnutie Kašického akceptuje a považuje ho za prejav vysokej politickej kultúry.

  • minister vnútra, pred voľbami¤2006 plánoval zasadnúť práve na ministerstve obrany
    • štátny tajomník ministerstva obrany, v rezorte má úlohy pre informatizáciu a ofsetové programy
    • štátny tajomník ministerstva vnútra, zároveň je splnomocnenec pre vstup do Schengenu, keďže sme ,,in", jeho misia v tomto skončila
    • generál vo výslužbe, bývalý náčelník vojenskej kancelárie prezidenta, tieňový minister obrany Smeru vo voľbách roku¤2002, v súčasnosti je riaditeľom civilného Leteckého úradu
 

Pri verejných obstarávaniach na odhrabávanie snehu, letné upratovanie kasární a upratovanie vnútorných priestorov boli porušené niektoré zákony. Šéf inšpekcie ministra obrany Ľubomír Ábel pred niekoľkými dňami povedal, že pri uvedených verejných obstarávaniach bol porušený zákon o verejnom obstarávaní, o rozpočtových pravidlách, ale aj smernica ministra obrany a ďalšie rozhodnutia ministra. Inšpekcia ministra sporné verejné obstarávania prešetruje. Minister obrany František Kašický odvolal riaditeľa Úradu správy nehnuteľného majetku Ministerstva obrany SR Vladimíra Vaska, ktorý je za uvedené obstarávania zodpovedný.

Ministerstvo obrany vyhlásilo súťaže na odhrabávanie snehu za pol druha miliardy korún, upratovanie vnútorných priestorov za 900 miliónov a súťaž na letné upratovanie kasární za 1,5 miliardy korún. Podľa medializovaných informácií vo všetkých troch prípadoch išlo o podpísanie rámcovej zmluvy na štyri roky dopredu. Ministerstvo teda podľa toho plánovalo dať iba na upratovanie jednu miliardu ročne. Všetky tri súťaže sa objavili aj v Európskom vestníku verejného obstarávania. Podľa Kašického ministerstvo obrany neplánovalo dať v najbližších rokoch takéto sumy na uvedené služby.

sa narodil 18. novembra 1968 v Gelnici. Vysokoškolské vzdelanie ukončil v roku 1991 na Vysokej vojenskej pedagogickej škole v Bratislave. V rokoch 2001 – 2003 pracoval ako riaditeľ Kancelárie ministra obrany SR a riaditeľ komunikačného odboru. V rokoch 2003 – 2004 bol riaditeľom Vojenského obranného spravodajstva Ministerstva obrany SR. Od roku 2004 pôsobil vo funkciách tajomníka Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu a Výboru NR SR na kontrolu použitia informačno-technických prostriedkov. Počas svojho pôsobenia absolvoval niekoľko zahraničných vzdelávacích kurzov.

 

Kašický sa už raz pokúšal abdikovať. V marci minulého roku dal k dispozícii svoju funkciu po nešťastí vo Vojenskom opravárenského podniku Nováky. Premiér Robert Fico ho však vo funkcii ministra podržal.

Lipšic ocenil Kašického postoj

Podpredseda KDH Daniel Lipšic oceňuje postoj ministra obrany Františka Kašického, ktorý podal v piatok demisiu, i premiéra Roberta Fica. „Je zrejmé, že odstúpil po tlaku Fica, keďže ešte pred niekoľkými dňami odmietal zodpovednosť,“ uviedol.

Lipšic chcel v Národnej rade SR presadzovať vyslovenie nedôvery Kašickému. „Opozícia v tom mohla byť trochu rýchlejšia,“ povedal podpredseda kresťanských demokratov, ktorý neformálne svoj návrh konzultoval s viacerými opozičnými poslancami. Nechcel však komentovať, či to nesvedčí aj o akcieschopnosti KDH . „Musíme si to prediskutovať v KDH i v opozícii,“ do­dal.

Liška: Kašický rezort nikdy nemal viesť

Demisia ministra obrany Františka Kašického prišla neskoro. „Vždy som upozorňoval na to, že pán Kašický takýto rezort nikdy ani nemal viesť,“ povedal poslanec za SDKÚ-DS a exminister obrany Juraj Liška s tým, že Kašický nebol schopný viesť ani jednotlivé sekcie v rezorte. „To bol aj dôvod, prečo som ho v minulosti z takejto pozície odvolal,“ dodal. Liška odvolal Kašického v máji 2004 z funkcie riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva. Aj podľa vyjadrenia vtedy šéfa výboru pre obranu a bezpečnosť Roberta Kaliňáka boli za odvolaním Františka Kašického z funkcie veľmi závažné dôvody odborného charakteru. Liška ďalej pripomenul, že za posledný rok upozorňovali na vážne kauzy v rezorte, ako zákazka pre firmu Ikores a posledný mesiac miliardové tendre na odpratávanie snehu a upratovanie kasárni.

Martin Fedor, ktorý v minulosti tiež riadil rezort obrany sa obáva, aby jedna figúrka v rezorte obrany nebola nahradená druhou. „Myslíme si, že takýto dobrovoľno-nedobrovoľný odchod ministra Kašického z funkcie je potrebné vnímať aj v kontexte poslednej mimoriadnej schôdze o odvolávaní premiéra.“ Fico podľa neho dobre vedel, že po tejto schôdzi by bol návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi obrany len otázkou času.

debata chyba