Koalícia rozhodnutie o zmluve, na ktorú sama nemá potrebných 90 hlasov, preložila na budúci týždeň. „Každý deň ponúkneme opozícii možnosť vyjadriť svoj proeurópsky postoj,“ povedal Boris Zala zo Smeru. Podľa neho Smer neurobí ústupky, ktoré v tlačovom zákone žiada SDKÚ, SMK a kresťanskí demokrati.
Téma: Čo si myslíte o hlasovaní o Lisabonskej zmluve?
Smer však s opozíciou rokuje, hoci Fico ešte pred troma dňami tvrdil, že sa nenechá vydierať a o zmluve dá hlasovať. Rokovania potvrdil šéf HZDS Vladimír Mečiar.
Postup, ktorý nariadil Fico, sa HZDS nepozdáva. „Keby sme vyjednávali my, už dávno by bola dohoda,“ tvrdí poslanec HZDS Ján Kovarčík. Podľa neho nie je iná cesta, ako stiahnuť tlačový zákon. Jozef Halecký z HZDS si myslí, že k tomu Fico nakoniec pristúpi. „Pre premiéra to bude ťažká dilema. No asi bude musieť,“ dodal Halecký.
Podľa šéfa SMK Pála Csákyho by mal spor vyriešiť prezident Ivan Gašparovič. „Nemá zmysel takto pokračovať, mal by zvolať okrúhly stôl parlamentných strán,“ poznamenal Csáky. Potvrdil, že opozícia neustúpi. Šéf klubu SMK Gyula Bárdos dodal, že k vláde sa nepridá ani váhajúca časť poslancov SMK, ktorým sa bojkot zmluvy nepozdáva.
Ak Fico nezabezpečí prijatie zmluvy, bude to musieť v Bruseli ako predseda vlády vysvetľovať. Europoslanec Smeru Vladimír Maňka pripustil, že aj keď bude na vine opozícia, pre kabinet to nebude príjemné. „Slovensko sa bude ukazovať ako biele miesto na mape Európy, kde sa niečo deje,“ uviedol. Ak Slovensko bude ratifikáciu dlho odsúvať, spôsobí to podľa Maňku v Európe nervozitu. „Je tlak, aby sa celá vec uzavrela čo najskôr,“ konštatoval.
Hlavné body Lisabonskej zmluvy
Smer rokoval s veľvyslancami krajín Európskej únie, podľa informácií zo stretnutia aj o tom, ako vyvinúť tlak na opozíciu z Bruselu. Bývalý šéf diplomacie Eduard Kukan uviedol, že partneri SDKÚ z Európskej ľudovej strany sa zaujímali o to, čo sa deje na Slovensku. Dzurinda mal zasa telefonát od Barrosa, ale nechcel povedať o čom.
Kukan si myslí, že ak Lisabonská zmluva neprejde, ublíži to viac Smeru ako opozícii, keďže za krajinu v Bruseli zodpovedá vláda. Tvrdí, že postup opozície je jediný možný spôsob, ako Fica donútiť, aby s pravicou rokoval. „Je to legitímne,“ dodal.

Opozícia opúšťa rokovaciu sálu pred hlasovaním o zmluve
Opozícia pôvodne chcela pritlačiť na Fica ešte viac. Časť KDH navrhlo, aby zo sály pri hlasovaní odišli len poslanci SMK a SDKÚ. Poslancov by tak bolo vyše 90, hrozilo by však, že Slovensko zmluvu neratifikuje, keďže KDH je proti. Podpredseda kresťanských demokratov Martin Fronc nechcel komentovať, či sa k tomuto scenáru vrátia. „KDH dodrží dohody, ktoré má s opozičnými partnermi, teda, že zo sály odídeme,“ uviedol.
Opozícia brzdí zmluvu dva týždne predtým, ako majú eurosocialisti rozhodnúť o pozastavenom členstve Smeru. Podľa Maňku to strane neuškodí. SDKÚ, SMK a KDH žiadajú v tlačovom zákone zmeniť právo na opravu, ako aj to, že ministerstvo kultúry by mohlo médiám udeľovať pokuty bez rozhodnutia súdu.
Lisabonská zmluva má reformovať európske inštitúcie, ratifikovať ju musí všetkých 27 členských štátov.