Maďarič OBSE o tlačovom zákone nepresvedčil

Tlačový zákon z dielne ministerstva kultúry podrobil predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Miklós Haraszti ostrej kritike. Podľa neho návrh uznesenia v súčasnej podobe obmedzuje slobodu tlače a dáva ministrovi kultúry príliš veľkú moc zasahovať do právomocí novinárov. Vyjadril sa tak po štvrtkovom rokovaní s ministrom kultúry Markom Maďaričom (Smer), kvôli ktorému prišiel na Slovensko.

09.02.2008 09:58
Miklós Haraszti Foto:
Zástupca Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre slobodu médií Miklós Haraszti.
debata

Haraszti kritizoval predovšetkým paragraf 6 tlačového zákona, ktorý pod hrozbou vysokej finančnej pokuty novinárom zakazuje propagovať vojnu, násilie alebo užívanie omamných a psychotropných lá­tok.

Podľa veľvyslanca OBSE táto časť dáva ministrovi kultúry príliš veľkú moc pri rozhodovaní o obsahu článkov. „Ak by paragraf 6 v zákone zostal, minister kultúry by mohol svojvoľne zasahovať aj do obyčajnej mediálnej diskusie na takéto témy,“ upozornil na možné dôsledky Haraszti. Mediálny odborník OBSE vidí problém aj so súbežným zavedením práva na odpoveď a opravu, ktoré by umožnili čitateľom reagovať na články v novinách. Podľa Harasztiho by sa mali tieto dve formy zlúčiť do jednej.

OBSE okresáva Maďaričov zákon + VIDEO

„Zvykom v európskych krajinách je jedno nápravné opatrenie, takéto zdvojenie nie je v rozvinutých demokraciách potrebné,“ uviedol Haraszti. Veľvyslanec OBSE si tiež myslí, že zákon v súčasnej podobe oslabuje dôvody na odmietnutie odpovede. „Zákon môže spustiť lavínu článkov na podnet čitateľov, ktoré musia byť v novinách publikované. V zákone by mali byť uvedené legitímne možnosti na odmietnutie odpovede,“ uviedol.

Ministerstvo kultúry je podľa slov generálneho tajomníka Ivana Sečíka pripravené o avizovaných zmenách rokovať. „V krátkom čase dostaneme pripomienky pána Harasztiho v písomnej podobe. Sme pripravení pri druhom čítaní tlačového zákona všetky relevantné odporúčania zohľadniť a následne zapracovať,“ uviedol Sečík.
Poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý Harasztiho kritiku uvítal.

„Sme radi, že pán Haraszti dal za pravdu opozícii a pridal sa k názorom, na ktoré sme už od samého začiatku upozorňovali – že zákon je v rozpore s európskymi štandardmi, hlavne v rozpore so slobodou tlače, a že útočí na občana,“ uviedol. Dodal, že v dobrom tlačovom zákone by stačilo len právo na odpoveď. „Ak toto právo na odpoveď bude dobre stanovené, tak je zbytočné dávať do zákona aj právo na opravu,“ povedal Galbavý.

PPI: Ficova vláda sa novinárom mstí

Ani HZDS, ktoré je so Smerom v koalícii, nie je definitívne rozhodnuté o konečnej podobe tlačového zákona. „V súčasnosti chceme zozbierať pripomienky od opozície, novinárskej obce, Slovenského syndikátu novinárov a všetkých zahraničných inštitúcií. O výsledkoch analýzy budeme potom rokovať s našimi koaličnými partnermi,“ uviedol podpredseda HZDS Milan Urbáni. Na margo Harasztiho kritiky však uviedol, že si nemyslí, že by zákon v súčasnej podobe obmedzoval slobodu tlače. „Nepresvedčila ma o tom ani opozícia, ani pán Haraszti,“ zdôraznil.

O tlačovom zákone bude parlament hlasovať v utorok. Definitívne by ho mal schváliť v marci.

Facebook X.com debata chyba Newsletter