Glosa Daga Daniša: Mečiarove vyznania

12.02.2008 08:25
Mečiar
Predseda HZDS Vladimír Mečiar Autor:

Každý má svojich Flašíkov... Táto Mečiarova veta minulý týždeň zanikla ako nepovšimnutá. Neprávom. Určite si zaslúži pozornosť. Mečiar celkom otvorene priznal, že "malých Flašíkov-parazitov“ má každá vláda. Aj Ficova.

Škoda, že Mečiar svoju plodnú úvahu v najlepšom prerušil. A neukázal prstom na Ficovych Flašíkov. Ktorým sa v pozadí jeho vlády slušne darí (hoci samotnému Flašíkovi už, paradoxne, pomenej).

Len pre oprášenie pamäti: "Flašíkov“ stvorila práve Mečiarova vláda. Dnes síce Mečiar tvrdí, že sa od nich dokázal dištancovať. Ale – toto vyznanie je veľmi nepresné. Ak sa niekto od niekoho dištancoval, tak nie Mečiar od Flašíka, ale Flašík od Mečiara. Po roku 1998, keď bol Mečiar na kolenách, Flašík správne vycítil novú perspektívu v strane Roberta Fica. A spolu s ním aj ďalší podnikatelia: Poór, Široký, Kaliňák, Kiňo… Všetci Mečiarovi zamávali – a vsadili na Fica. Nakoniec sa im to oplatilo. Fico postavil silnú vládu. So skromnou výpomocou Mečiara.

A "systém parazitov“, ktorý po ňom prevzal, doviedol do dokonalosti. Funguje to takmer ideálne. Poór vyslal svojich ľudí na ministerstvo dopravy, Široký na ministerstvo hospodárstva, Kaliňák na vnútro a obranu. A Fico sa napriek tomu tvári ako priekopník čistoty a zásad. Odvoláva bezmocných ministrov za "politickú zodpovednosť“. Bez toho, aby tým narušil zabehané obchodné väzby. A parazitov v pozadí.

"Takže bacha na malých Flašíkov v iných stranách“, varoval Mečiar. A pritúlil sa k Ficovi…

0 debata debata