Lipšic: Takto nerokovali ani Apači a Siuxovia

Ak koalícia schváli pozmeňovací návrh Jána Kovarčíka z HZDS, ktorým by boli spod jurisdikcie vojenských súdov vyňatí policajti, išlo by podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica o pošliapanie parlamentarizmu. Ako uviedol Lipšic pred novinármi, cieľom Kovarčíkovho návrhu je zrušenie vojenskej justície tým, že jej odnímu právomoc rozhodovať o policajtoch.

12.02.2008 16:59
Daniel Lipšic Foto:
Podpredseda KDH Daniel Lipšic
debata

„Vojenská justícia sa osvedčila pri rozhodovaní o trestných činoch policajtov. Kto sa bojí vojenskej justície? Tí policajti, ktorým ušiel obvinený Peter Červenka z toalety, alebo niekto iný,“ opýtal sa Lipšic.

Zároveň zdôraznil, že predložiť návrh na zmenu kompetencie vojenských súdov v druhom čítaní bez diskusie, keď je možné reagovať na takýto návrh len s faktickými poznámkami, je podľa Lipšica pre Národnú radu SR nedôstojné. "Takto nerokuje ani mongolský ľudový chorál. Veď to si nerobili ani Apači a Siouxovia na divokom západe, čo sa deje v slovenskom parlamente, " vyhlásil Lipšic. Zároveň dodal, že predloženie návrhu Kovarčíkom je prejavom neúcty k mnohým poctivým vojenským sudcom a prokurátorom, ktorí nemali možnosť sa k návrhu vyjadriť. 

Ak by boli policajti vyňatí z jurisdikcie vojenských súdov, tie by neboli podľa Lipšica efektívne, pretože vojakov je dnes približne 20 000. Pripomenul, že aj preto bolo rozhodovanie o trestných činoch policajtov dané do právomoci vojenských súdov. Druhým dôvodom bolo prelomenie miestnych väzieb, pretože policajti prichádzali do kontaktu s miestnymi prokurátormi. Lipšic upozornil, že na civilných súdoch sú nevybavené veci trestných činov policajtov od roku 2002. Vojenské súdy ich však vybavujú priebežne. Konajú rýchlo a spravodlivo a dávajú aj prísne tresty. „Ak chce koalícia zrušiť vojenské súdy, nech príde minister spravodlivosti do parlamentu a predloží návrh,“ uviedol Lipšic.

Podľa poslanca SDKÚ Petra Miššíka Kovarčíkov návrh treba vidieť v kontexte snahy zlikvidovať Špeciálny súd. Podľa predsedu poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa je rokovanie o návrhu prejavom arogancie moci a opovrhnutím parlamentarizmu.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy